Jurečka chce zdanit vyšší příjmy. Trestání aktivních a úspěšných lidí, reaguje Skopeček

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Lidé, kteří vydělávají víc peněz, by podle ministra práce a sociálních věcí měli platit vyšší daně. Takzvané progresivní zdanění, které navrhne Marian Jurečka vládě, by podle jeho slov mělo do rozpočtu nalít peníze, jež jsou nutné na pomoc těm, kterých se dotýkají vysoké ceny, například energií. Nápad šéfa lidovců ovšem zatím vyvolal spíše nesouhlas z koaličních řad a není jisté, zda se k projednávání Jurečkova návrhu vůbec vláda dostane.

„Solidaritu, která by nyní měla být namístě, bychom měli vyžadovat nejenom od právnických osob a podnikatelských subjektů. I my, lidé, kteří máme vyšší příjmy, bychom mohli mít nějakou míru solidarity,“ řekl Marian Jurečka v rozhovoru pro deník Právo. „Mohla by být i dočasná, v intervalu dvou až čtyř let, protože to je doba, kdy budeme muset pokrýt nejvyšší náklady, které budeme mít kvůli vysokým cenám energií při pomoci domácnostem,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Jurečka zatím nechce sdělovat konkrétní procenta, stejně tak dává přednost jednání s koaličními partnery před posíláním si vzkazů přes média. „Ale stojím si za principem, že lidé, kteří patří mezi příjmově vyšší skupinu obyvatel, by měli být připraveni na vyšší míru solidarity. V tomto ohledu, nebo spíše principu, chci v jednáních postupovat a navrhovat to,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí.

S jeho návrhem ovšem nesouhlasí například místopředseda poslanecké sněmovny Jan Skopeček. „Nemáme levicovou, sociálnědemokratickou vládu. Proto věřím, že nápad na trestání aktivních, úspěšných lidí progresivním zdaněním nemá šanci. Už nyní odvádí bohatí více. Náš problém nejsou nízké daně, ale extrémně vysoké výdaje. Tam musí ministři zabrat,“ napsal ekonomický expert ODS na twitter.

Ve stejném duchu se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 a šéfa sněmovny. „Nesouzním s návrhem více danit vyšší příjmy. Netrestejme za píli a ambice. Vyšší míru solidarity navíc lidé s nadprůměrnými příjmy projevují, protože na daních odvádí do systému více peněz – mají vyšší sazbu daně. O příjmech státního rozpočtu se bavme, ale tohle je slepá ulička,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]