Jurečka: KDU-ČSL ani Hladík nechtějí zatěžovat vládu pochybnostmi

Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ČTK)

Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK

Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka pokládá za důležité, aby KDU-ČSL zastupoval ve vládě člověk, který nebude zatížen žádnou pochybností či mediální kauzou. Řekl to v souvislostí s nominaci lidoveckého kandidáta Petra Hladíka na funkci ministra životního prostředí, kterou ve čtvrtek probere širší vedení KDU-ČSL. Hladík podle Jurečky na své kandidatuře nelpí, sám si uvědomuje vážnost situace kvůli policejnímu vyšetřování korupce v Brně a ani on nechce zatěžovat vládu. Prezident Miloš Zeman už dnes prohlásil, že se nemusí zabývat kompetencí Hladíka na ministra, protože návrh na jeho jmenování byl podle informací od Jurečky a premiéra Petra Fialy (ODS) stažen. Čtvrteční schůzku s Hladíkem na Hradě prezident na Jurečkovu žádost zrušil.

Policie při dnešní razii kvůli údajné korupci během přidělování bytů v Brně požádala dosavadního náměstka brněnské primátorky Hladíka o přístup do jeho kanceláře a o podání vysvětlení. Mezi obviněnými není.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka požádal kancelář Pražského hradu o zrušení čtvrtečního setkání lidoveckého kandidáta Petra Hladíka na funkci ministra životního prostředí s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident při návštěvě v Ústeckém kraji novinářům řekl, že žádosti vyhoví. Policie dnes během razie související s korupční kauzou okolo udělování bytů v Brně požádala dosavadního náměstka brněnské primátorky Hladíka o přístup do jeho kanceláře a o podání vysvětlení. Jurečka novinářům ve sněmovně řekl, že Hladík není obviněn a policii prokázal součinnost. Jeho kandidaturu probere ve čtvrtek široké vedení KDU-ČSL.

Premiér Petr Fiala ČTK napsal, že na komentář k situaci si chce nechat několik dní, aby mohl analyzovat informace. Počká i na výsledek čtvrtečního jednání KDU-ČSL.

Hladík podle Jurečky nastuduje zatím písemné podklady, které obdržel od policie. Poté, co stranické kolegy s podrobnostmi zásahu seznámí, lidovci rozhodnou, jak budou dál postupovat s jeho nominací. O výsledku bude Jurečka informovat premiéra.

Na ministerstvu životního prostředí má Hladík nahradit stranickou kolegyni Annu Hubáčkovou, která oznámila rezignaci kvůli zdravotnímu stavu.

Jurečka uvedl, že Hladík na své kandidatuře nelpí a že lidovci nechtějí zatěžovat vládu. O odklad schůzky s prezidentem Jurečka požádal, aby byl čas na zvážení všech okolností. Zmínil, že na druhou stranu je třeba o novém ministrovi rozhodnout rychle i s ohledem na české předsednictví EU. Například v neděli měl odjet do Bruselu, aby řídil jednání evropských ministrů životního prostředí.

„Je to nová situace a my potřebujeme zjistit dostupné informace a vše zanalyzovat. K nějakému závaznému komentáři tedy budu potřebovat pár dní. Situací se ostatně bude tento týden rovněž zabývat nominující strana KDU-ČSL v rámci svých vnitřních mechanismů,“ napsal ČTK premiér.

Na dotaz, zda by neměl být postup koalice rychlejší, Jurečka uvedl, že svolat jednání celostátního výboru na středu nebylo možné mimo jiné kvůli tomu, že v tento den odletí s Fialou na zahájení unijního summitu.

Kriminalisté v souvislosti s dnešní razií v Brně zadrželi deset lidí. Prověřují aktivity spojené s činností konkrétní městské firmy, dále v souvislosti s privatizací městských domů a také s dotačními podvody páchanými na území města Brna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články