Jurečka: Neřekl bych, že máme nejblíže k ODS. Vládu s ANO nevylučuji

Marian Jurečka (Pavel Hofman)

Marian Jurečka | FOTO: Pavel Hofman

Lidovci si v sobotu zvolili do svého čela Mariana Jurečku. Bývalý ministr zemědělství chce nyní stranu definitivně odvést od koketování s pětiprocentní hranicí. Těsně po svém zvolení mluvil v rozhovoru pro deník FORUM 24 o předvolební spolupráci, ale také třeba o návratu k dědictví Josefa Luxe.

Pane předsedo, mluvilo se o tom, že nejste na rozdíl od vašeho hlavního prokandidáta Jana Bartoška předvolební koalici s ODS tolik nakloněn. Berete to jako signál delegátů, že to vnímají stejně?

Myslím si, že delegáti chtěli, abychom se více zaměřili sami na sebe, na získávání důvěry u voličů jako značka KDU-ČSL s politikou a řešeními, které přinášíme. To je pro nás primární cesta, kdy před sebou máme krajské a senátní volby. Ale zároveň jsem nevyloučil, že jsem připraven jednat a případně hledat cestu k nějaké předvolební koaliční spolupráci. Ale myslím si, že byli někteří delegáti příliš překvapení tím, že to nyní vypadalo jako bychom počítali jenom s koaliční spoluprací.

Marek Výborný (Pavel Hofman)

Nedávno jste si nechali vypracovat nový průzkum o tom, na jaká témata byste se měli zaměřit. Kam chcete tedy lidovce směřovat?

Chtěl bych, aby KDU-ČSL přinášela řešení konkrétních problémů, které lidi dnes trápí… Například nedostupné a předražené bydlení nebo obtížná situace maminek v důchodovém systému, které vychovaly děti a nyní jsou potrestány. A dále třeba problematika dopravní infrastruktury, což bych propojil s enviromentálními tématy…

Zároveň jste se v projevu přihlásil k dědictví Josefa Luxe. Co straně oproti tehdejší době chybí?

Myslím, že v tom máme z hlediska hodnot pořád jasno. Ale poslední dva roky jsme se ztráceli v davu opozičních stran. Lidé neumějí odlišit, co vlastně říkají lidovci a co je naše politika. Chci, abychom dokázali být na základě praktických řešení odlišní od jiných stran… Opravdu si nemyslím, že lidi dnes trápí skutečnost, jestli budou přesunuty dva tři státní úřady z Prahy do Olomouce, ale trápí je fakt, jestli mají jak cestovat do práce a kolik hodin jim to trvá. Nebo vysoké daně pro pracující rodiče. A to je přesně to, co chci přinést – snížit daně pracujícím rodičům.

Zmiňoval jste také přání, že by strana měla být populární, nikoli populistická. Jak tenká je ale tato hranice? 

Jako typickou ukázku vnímám to, že v době, kdy chce Evropa snížit závislost na fosilních palivech, řekneme, že bychom si přáli, aby měl jeden a půl milionu rodin vlastní fotovoltaický zdroj energie. Koneckonců mi sami lidé během rozhovorů říkali, že nechtějí, aby byly panely na polích s tím, že patří na střechy. Takže tohle je pro mě jasný příklad nepopulistického řešení, které je zároveň populární.

Vraťme se ještě na chvíli k volbě. Delegáti vyslyšeli vaše přání a na pozici první místopředsedkyně zvolili Šárku Jelínkovou. Často ale přitom bývá doporučen druhý nejsilnější kandidát z boje o předsedu. O panu Bartoškovi jste nepřemýšlel?

Přemýšlel jsem nad tím, ale jsme v opozici a předseda klubu je přirozeně druhou nejvyšší autoritou s velmi častým přístupem do médií. Takže jsem se rozhodl pro tento mix.

A co se týče pana Zdechovského, překvapilo vás jeho odstoupení?

Upřímně, ne. Vnímal jsem to tak, že vyhodnotil to, že dělat předsedu z Evropského parlamentu je velmi obtížné.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Avizoval, že by v případě zvolení odešel…

Ale to by přece nedávalo logiku. Pro vás média je dneska zajímavý tím, že je europoslanec. A kdyby se postu vzdal, tak by nebyl z hlediska politické práce nikde ukotven, a to ani jako krajský zastupitel.

A co se týče blížících se krajských voleb. Ani současné předvolební spolupráce neberete jako případný nácvik na sněmovní volby s ODS?

Spolupracujeme s ostatními politickými stranami a hnutími v devíti krajích… Ale rozhodně nejde jenom o ODS, spíše mi připadá, že je to tím, že byl minulý víkend sjezd ODS, a nebyl sjezd TOP 09 nebo STAN.

Na druhou stranu souhlasíte s tím, že máte nejblíže k Občanské demokratické straně?

Já bych to takhle neřekl. Myslím si, že máme s každou z opozičních stran část programu společnou.

Existuje i možnost, že byste šli do vlády s ANO? Za jakých podmínek?

Otázku vlády pro nás předurčují určité personální limity, dále trestní stíhání, střet zájmů a případná otázka morální integrity. A pokud se bavíme o stranách, tak jsem vyloučil pouze vládu s KSČM a SPD. A s ostatními je to diskuze o tom, zda se dovedeme shodnout na programu tak, abychom byli důstojně zastoupeni ve vládě, nikoli zůstávali přehlasováváni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články