Jurečka vyzval Vondráčka k rezignaci. Návštěvu Zemana označil za nepřijatelnou

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (ČTK)

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyzval Radka Vondráčka (ANO), aby rezignoval na post předsedy poslanecké sněmovny. Podle něj návštěvou prezidenta Miloše Zemana vyvolal další otázky. Šéf lidovců to oznámil na páteční tiskové konferenci strany.

„Měl by rezignovat (Radek Vondráček, pozn. red.). Potom, co jsem viděl včera a dnes, mi to přijde naprosto neslučitelné s postupem tak vysoce postaveného ústavního činitele,“ reagoval předseda KDU-ČSL na nejasnosti kolem návštěvy šéfa dolní komory u prezidenta Miloše Zemana.

Koalice SPOLU ()

„Nechápu, proč tam předseda sněmovny Vondráček šel a vyvolal tak další otázky,“ řekl Marian Jurečka na páteční tiskové konferenci. Upozornil, že se šéf dolní komory vypravil do Ústřední vojenské nemocnice za Milošem Zemanem i přesto, že se nová sněmovna sejde 8. listopadu, aniž by ji prezident musel svolat.

Koalice SPOLU a Piráti se Starosty podle Jurečky budou řešit, jak dohadům o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana předejít. „Musí být ověřitelné a jasné, že pan prezident takto koná,“ pokračoval Jurečka s tím, že by takovým krokům měl být přítomen předseda senátu nebo Ústavního soudu. Podle šéfa lidovců by se tím předešlo spekulacím například o pravosti prezidentova podpisu.

Současný šéf dolní komory u lidovců nemůže počítat s podporou při volbě do vedení nové sněmovny. „Je to poslední kapka po čtyřech letech jeho působení ve funkci předsedy sněmovny,“ vzkázal na tiskové konferenci předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný.

S rezignací Radka Vondráčka souhlasí také stranický kolega Mariana Jurečky a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Ta hra, kterou rozehrál s Mynářem a spol., musí co nejdříve skončit. Nedokážu si představit, že by měl pan Vondráček být ve vedení nové sněmovny,“ napsal na twitteru.

Na aktuální dění reagoval také šéf občanských demokratů a lídr koalice SPOLU Petr Fiala. „Veřejnost nevěří vyjádřením ústavních činitelů a úředníků. Policie a lékaři je korigují. Přesto si nikdo není jistý, kde je pravda. Tak vypadá fatální krize důvěry. Výsledek posledních let plných lží, relativizace a vyvolávání falešných emocí. Takto to dál nejde, pojďme to změnit!“ oznámil na sociální síti.

Nejasnostem kolem návštěvy předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Miloše Zemana se věnujeme ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]