K čemu potřebují poražené síly ten čas, který jim Miloš Zeman věnoval z postele? A kdo je to MY?

Prezident Miloš Zeman při letošních volbách (ČTK)

Prezident Miloš Zeman při letošních volbách | FOTO: ČTK

Otřesné video, kterým chtěl prezidentův kancléř Mynář veřejnosti dokázat, že listina, kterou Miloš Zeman svolává sněmovnu, nebyla zfalšována a prezident je schopen vykonávat právní akty, rozhodně nesplnilo zamýšlený účel. Ve skutečnosti názorně ukázalo hanebné fungování dosavadní mocenské garnitury i děsivý stav hlavy státu. 

Těžce nemocný Miloš Zeman na videu prohlašuje, že svolává sněmovnu na nejzazší možný termín. Kancléř s uspokojením říká „supr“ a předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček prohlašuje: „My jsme rádi, že máme ten čas.“ Zjevně má radost, že splnil úkol. A Zeman na to reaguje vzdělaneckým bonmotem: „Znáš německé přísloví ‚Zeit gewonnen, alles gewonnen‘?“ Jde o větu z klasického díla „Vladař“ od renesančního myslitele Niccoly Machiavelliho a vyjadřuje konstatování, že kdo získá či vyhraje čas, vyhraje všechno. A na to se Radek Vondráček poťouchle směje, zatímco Mynář na kameru ukazuje prezidentův podpis.

Co nám toto zvrácené divadlo všechno říká? Je toho hodně a mělo by nás to silně znepokojit.

Tou nejméně důležitou informací je, že návštěvníci u nemocničního lůžka nemají ochranné pomůcky, které přitom nemocnice vyžaduje. Jde o nekulturnost, která nás ovšem u těchto lidí nepřekvapuje.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Mnohem podstatnější informací je, že politické kruhy spojené s dosavadní vládou i prezidentem „potřebují čas“, v čemž jim prezident ochotně vyhoví i ve stavu, který působí jako poslední okamžiky života. Měli bychom se proto ptát: Na co potřebují ten čas a kdo všechno je myšlen tím „my“?

Andrej Babiš jako otrlý machiavellista a profesionální lhář bez mrknutí oka Radka Vondráčka shodil a okázale ho kritizoval, že do nemocnice vůbec chodil. Přitom je takřka evidentní, že je to právě on, Babiš, kdo nyní potřebuje čas, a Vondráček měl zjevně za úkol mu tento čas zabezpečit. Dokládá to výrok pronesený v plurálu – „my potřebujeme čas“. Je přitom jasné, že to „my“ znamená dosavadní vládní garnituru a lze s tím identifikovat i hradní partu, od níž se Babiš nyní rovněž okázale distancuje.

Nad smyslem celého aktu kroutí mnozí hlavou. Vždyť by se sněmovna stejně podle zákona sešla po třiceti dnech od data voleb. Jediné logické vysvětlení tudíž je to, že se dosavadní vládní kruhy zabezpečily před možností, že by k prezidentovi vnikl někdo jiný a dosáhl dřívějšího termínu zasedání sněmovny a tím i dřívější změny vlády. Babiš mimochodem v rozhovoru pro CNN Prima News potvrdil, že změnu vlády očekává v nejasně vzdálené budoucnosti a mluvil o nejméně šesti týdnech.

Máme tu tedy na stole vážnou otázku, která by nás neměla nechávat klidnými. K čemu potřebuje Vondráček a s ním především Andrej Babiš ten čas? Máme snad hledat vysvětlení ve skutečnosti, že Úřad vlády objednal nové skartovačky? Jaké asi dokumenty musí na vládě zničit? Nebo snad potřebují vládní úředníci spojení s hnutím ANO ještě rychle rozkrást další veřejné peníze? Nebo mají jiné metody, jak se zabezpečit po pádu své moci?

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Video nám ukázalo, že Miloš Zeman chce škodit České republice až do poslední chvíle. Stát se nachází ve velmi krušné situaci. Babišova vláda po sobě zanechává rozvrácené státní finance, nebezpečnou inflaci a nezvládnutou epidemii. Země by co nejrychleji potřebovala novou efektivní vládu. Přesto prezident vyhoví partě loupežníků, kteří jsou volbami politicky vyřazení ze hry, aby ještě společně pobyli u prostřeného stolu. Je to závěrečný důkaz o jeho pohrdání parlamentarismem a neukojitelné touze mstít se těm, kdo neuznali jeho genialitu.

Video nám také ukázalo, že se mocenská garnitura kolem prezidenta a premiéra bojí, aby prezidentem nemanipuloval někdo jiný než oni. O faktické příčetnosti nemocného Miloše Zemana video nevypovídá vůbec nic. Spíše naopak dokládá, že je prezidentova situace přiměřená sdělení, které od Ústřední vojenské nemocnice obdržel předseda senátu Miloš Vystrčil.

Každý den, kdy sedí Babiš na Úřadu vlády je rizikem pro stát. Měl by mu někdo jasně říci, že už nemá mandát dělat ve své funkci vůbec nic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]