K největšímu masakru v dějinách USA se přihlásil Islámský stát

Místo, kde došlo vloni k tragické události (ČTK)

Místo, kde došlo vloni k tragické události | FOTO: ČTK

Ke střelbě v gay klubu v Orlandu, kde zahynulo 50 lidí a 53 bylo zraněno, se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Uvedla to agentura Amak napojená na IS, kterou citovala agentura Reuters.

„Ozbrojený útok na gay noční klub ve městě Orlando v americkém státě Florida, při kterém bylo přes 100 lidí zabito nebo zraněno, provedl bojovník Islámského státu,“ uvedla agentura Amak.

Kolem odpovědnosti IS ale stále panuje nejistota. Floridský senátor Bill Nelson uvedl, že odpovědnost Islámského státu ještě nebyla potvrzena.

Demokratický kongresman Adam Schiff odpoledne naopak řekl, že útočník stoupencem Islámského státu byl. Televizní stanice NBC News pak na twitteru uvedla, že před střelbou volal na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost vůdci islamistů abú Bakru Bagdádímu.

Americký prezident Barack Obama řekl, že policie zatím nezná přesný motiv střelce.

FBI střelce z Orlanda vyšetřovala v roce 2013 a 2014

Americká FBI muže, který útočil v klubu na Floridě, vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám již v roce 2013 a 2014. Vyslýchala ho, nic podezřelého ale neodhalila a vyšetřování bylo uzavřeno, oznámil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na brífinku v Orlandu.

Představitelé FBI rovněž potvrdili, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát. Potvrdili také předchozí zprávy médií, že střelcem byl devětadvacetiletý Omar Mateen, Američan afghánského původu, který se narodil v New Yorku.

Jak vyšlo najevo, podezřelý byl v minulosti zaměstnancem bezpečnostní firmy. Zbraně, které použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem. Na dotaz, jak je možné, že je mohl získat, když byl v minulosti v hledáčku policie, mluvčí FBI uvedl, že vyšetřování nic nezjistilo a bylo uzavřeno.

Policejní velitel John Mina upřesnil, že v klubu, ve kterém zemřelo 50 lidí, zasahovalo proti útočníkovi 11 policistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články