K oslavě Chanuky patří mastné sufganije (koblihy) a latkes (bramboráčky)

Ilustrační foto ()

Dnes večer Židé zapálí první svíčku na osmiramenném svícnu Chanukiji. Během osmidenního svátku Chanuka také hrají s drejdl (malá čtyřhranná dřevěná káča) nejen o čokoládové peníze hlavně děti.

A protože těch koblih a bramboráčků, které jsou plné kalorií, pojídají Židé víc než je zdrávo, izraelský ministr zdravotnictví Jakov Litzman z ultraortodoxní strany za podpory přední izraelské dietoložky Mariany Auerbach varuje před cpaním se těmito dobrotami plnými oleje, které jsou ovšem hlavním symbolem svátku světel.

„Samozřejmě, že je můžete jíst, protože je to součást svátku, ale dnes už lze najít zdravější alternativu pro všechno,“ prohlásil ministr, který nabádá Izraelce, aby se vyhýbali nezdravému jídlu a fast foodům, čímž již nejednou pobouřil nejen řetězec MacDonald´s. Burger King letos reagoval nabídkou klasického burgeru, kde je houska nahrazena slanou sufganijí s názvem SufgaKing.

[ctete-foto]91171[/ctete-foto]

Symbolem Chanuky je svícen. Jaký význam má jeho světlo – bereme na vědomí, že člověk by měl trávit čas v těsné blízkosti chanukových světel. Rabínská autorita Menachem Mendel Schneerson by řekl: „Musíme pozorně naslouchat tomu, co nám svíčky říkají.“ Co nám mihotavá světla říkají? Zde jsou některé vzkazy:

  • Nikdy se nebojte postavit za to, co je správné. Juda Makabejský a jeho druzi čelili skličující skutečnosti, ale to je nezastavilo. S modlitbou na rtech a vírou v srdci započali bitvu svého života – a zvítězili. Můžeme učinit totéž.
  • Vždy navyšujte záležitosti dobra a Tóry a dodržujte je. Jistě, jeden plamen byl včera dobrý, ale dnes musí být lepší.
  • I malé světlo urazí dlouhou cestu. Chanukové svíčky jsou rozsvěceny, když padá soumrak. Svícen umístěný u vstupních dveří slouží jako průvodce v setmělých ulicích. Bez ohledu jaká je venku tma, svíčky božího dobra mohou přeměnit tmu ve světlo.
  • Odneste Chanukuji do ulic. Chanuka je unikátní v tom, že její prvotní micva (příkáz) je její oslava na veřejnosti. Nestačí být Židem v srdci, nebo dokonce doma. Chanuka nás učí zářit na veřejnosti do okolí, s božskou září micvot.
  • Nestyďte se dodržovat micvot (přikázání), i když se budete lišit. Raději buďte jako menora (sedmiramenný svícen) hrdě ukazující svou zářivou jedinečnost přede všemi.

Během svátku Chanuka nejen Židé z celého světa obdarovávají nejen židovské vojačky a vojáky izraelské armády (IDF), kteří chrání životy všech obyvatel Izraele, včetně Arabů a dalších národností a náboženství, kteří v Izraeli žijí. Na sociálních sítích se šíří chanuková kampaň k vyjádření vděčnosti IDF. Vyzývá k poslání balíčků, na nichž je zobrazeno velké červené srdce, těmito slovy:

Připojte se k našemu vyjádření díků mladým ženám a mužům IDF, kteří riskují své životy, aby chránili občany Izraele. Chanuková kampaň IDF poskytuje izraelským vojákům teplé zimní vybavení, které nutně potřebují. Dárky izraelským vojákům nelze odečíst z daní. Pošlete dárek a osobní vzkaz vojákům dnes!

[ctete-foto]91164[/ctete-foto]

Jaké mají dárci možnosti? Jen kliknou na jednu z nabídek, a tak mohou obdarovat jednotlivce, celou vojenskou jednotku o deseti členech či rovnou 100 vojáků vojenského praporu (battalion). Například základní varianta balíku se zimním oblečením přijde dárce na 1800 dolarů a obsahuje vlněné čepice, rukavice, šály a prošívanou bundu vyplněnou ovčím rounem.

Dárci si mohou vybrat z několika nabízených možností. Samozřejmě nejžádanější je teplé zimní oblečení, ke kterému lze přikoupit osobní přenosný svícen Chanukiji.

Ve městě Sderot u hranic s Gazou, které je téměř denně vystaveno raketám Hamasu, potřebuje tamní vojenská základna další Chanukiji, která je vyrobena ze zbytků raket. Další možností je financování chanukového večírku pro vojáky a jejich rodiny a přátele s živou hudbou, tancem, tradičním chanukovým jídlem a speciálním ceremoniálem na počest vojáků.

Je samozřejmě možné darovat jakoukoliv sumu či dar. V tom případě každý dárce sám určí co se má za jeho peníze vojákům nakoupit a komu je dar určen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]