Ruská ortodoxní církev členy carské rodiny zavražděné bolševiky prohlásila za svaté mučedníky, ale pokud jde o totožnost těl obětí, která byla nalezena a pohřbena po pádu SSSR s vysokými poctami, tak se zatím hodnostáři neukvapovali a chtěli vlastní nezávislé zkoumání.
Účastníci zasedání Svatého synodu ruské ortodoxní církve se seznámili s výsledky molekulárně genetické, fyzikálně chemické, balistické, písmoznalecké a antropologické expertízy. Na základě toho se vyjádří k tomu, zda ostatky těl příslušníků carské rodiny uzná za autentické.
Jak věc pokračuje píše oficiální ruská agentura TASS:
Otázka uznání či neuznání „jekatěrinburgských ostatků“ patřících carské rodině jako svatých relikvií může být projednána na biskupském sněmu Ruské pravoslavné církve v listopadu tohoto roku, uvádí se ve čtvrtek na oficiálních stránkách Moskevského patriarchátu.
Na schůzce se účastníci seznámili s výsledky různých expertiz, včetně molekulárně genetické, fyzikálně chemické, balistické, rukopisné, antropologické a dalších, které předložil ruský Vyšetřovací výbor a které byly provedeny „v rámci vyšetřování trestního případu vraždy členů carské rodiny“, zdůrazňuje se ve zveřejněném dokumentu.
Synod také rozhodl, že po ukončení vyšetřování zveřejní výsledky odborných zkoumání.
V časopisech Svatého synodu Ruské pravoslavné církve, které byly zveřejněny 29. prosince loňského roku, se uvádí, že Sněm biskupů Ruské pravoslavné církve se bude konat od 15. do 18. listopadu 2021.
V září 2015 bylo obnoveno vyšetřování okolností vraždy rodiny Romanovců. Byla provedena exhumace ostatků pohřbených v Petrohradě. V rámci trestního řízení probíhají antropologická, genetická, historická a forenzní vyšetření. V červenci 2018 ruský Vyšetřovací výbor oznámil, že komplexní molekulárně genetická vyšetření potvrdila, že ostatky nalezené v letech 1993 a 2007 poblíž Jekatěrinburgu patří členům carské rodiny a jejich doprovodu.
V prosinci loňského roku představený jekatěrinburské metropolie Jevgenij (Kulberg) novinářům řekl, že ruská pravoslavná církev s uznáním pravosti ostatků carské rodiny nespěchá, protože čeká na konečné vyjasnění této záležitosti. Řekl, že badatelé ostatků mají argumenty jak ve prospěch jejich příslušnosti k popravené královské rodině, tak „mnoho otázek, které zůstávají nezodpovězeny“. „Není to žádný artefakt, pro nás je to zásadní, jsou to svatí lidé, lidé, kteří sehráli zásadní roli v duchovním a státním životě našeho lidu, takže církev nespěchá a naplňuje slova svatého patriarchy,“ vysvětlil tehdy metropolita Jevgenij.