K prezidentským volbám se chystá většina Čechů. Nejjasněji mají voliči ANO, tvrdí průzkum

Andrej Babiš (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Termín pro podání prezidentské kandidatury vypršel a prezidentské volby se blíží. Voliči budou o příští hlavě státu rozhodovat v lednu. Téměř tři čtvrtiny obyvatel mají podle bleskového průzkumu agentury Median pro Radiožurnál jasno v tom, koho svým hlasem podpoří, píše server iRozhlas.

Dne 9. a 10. listopadu bylo dotázáno přes tisíc respondentů. 83 procent z nich, tudíž většina Čechů, uvedlo, že jsou rozhodnuti jít v lednu k volbám podpořit svého kandidáta. Zhruba desetina má naopak jasno, že se voleb nezúčastní, a 6 procent z dotázaných se ještě nerozhodlo. Faktická účast bývá zpravidla nižší, než predikují předvolební průzkumy.

(Týdeník FORUM)

Přestože by se preferovaný kandidát nedostal do druhého kola, 71 procent dotázaných je odhodláno přijít k volebním urnám i ve druhém kole. Pětina dotázaných voličů svou účast v takovém případě ovšem odmítla.

Na takové rozhodnutí může mít vliv skutečnost, kteří dva kandidáti budou ve druhém kole volby stát proti sobě. „Pokud by to bylo skutečně prezentováno jako duel výrazného kandidáta, který má mnoho odpůrců a zároveň i řadu příznivců, dá se velmi očekávat, že by účast byla vyšší a lidé by nevolili pro někoho, ale proti někomu,“ řekl komentátor Petr Hartman s tím, že Andrej Babiš je právě osobností, která výrazně dělí českou společnost. Bylo by tudíž podle něj velmi pravděpodobné, že by zde byla značná účast.

Nejspokojenější jsou voliči hnutí ANO. „Ve vyšší míře jsou spokojeni voliči ANO, kteří by si svého kandidáta spíše vybrali v 79 procentech. Myslím, že tam je to celkem pochopitelné, pravděpodobně budou podporovat Andreje Babiše,“ okomentoval výsledky Přemysl Čech, ředitel agentury Median. Nejméně spokojeni jsou lidé, kteří se voleb běžně neúčastní, a starší ročníky. Mezi prezidentskými kandidáty by si ovšem dokázalo vybrat i téměř 80 procent voličů Pirátů nebo Starostů.

Již v dřívějším bleskovém průzkumu agentury Median, který proběhl na přelomu října a listopadu, 72 procent respondentů uvedlo, že mezi prezidentskými kandidáty je osoba, kterou by chtěli zvolit, a desetina odpověděla, že si ještě není jistá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články