Západní státy stále doufají, že se podaří dostat Vladimira Putina k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, aby se zodpovídal z válečných zločinů. Bývalý ruský poslanec, který nyní žije na Ukrajině, ovšem podle magazínu Newsweek tvrdí, že zvláštní tribunál nikdy Putina soudit nebude. Na druhé straně je ovšem přesvědčen o tom, že se ruský vůdce nedožije příštího roku.
Ilja Ponomarjov byl devět let členem ruského parlamentu. Jako poslanec se zapsal do povědomí především tím, že nezvedl ruku pro anexi Krymu, která proběhla na jaře roku 2014. Vladimir Žirinovskij, nacionalistický poslanec, kvůli tomu volal po jeho vyloučení ze Státní dumy. Odmítnutí anexe totiž označil za „protistátní“ hlas.
Politik, který z ukrajinského exilu podporuje opoziční síly v Rusku, se nyní vyjádřil k tomu, jaký by mohl mít vliv neúspěch Putinovy armády na prezidenta samotného. „Jeho moc spočívá v jeho postavení alfa samce, osoby, která je neporazitelná. Rok 2022 byl však rokem, kdy tato pozice začala slábnout,” říká Ponomarjov. “Moje prognóza stále zůstává, že se svých dalších narozenin nedožije,” dodal.
„Mým osobním snem je samozřejmě vidět ho v Haagu, ale nemyslím si, že se podaří tam Putina dostat,“ řekl bývalý poslanec Státní dumy. „Lidé z jeho okolí nedovolí, aby se k mezinárodnímu soudu dostal. Jeho svědectví pro ně může být ve skutečnosti velmi škodlivé. Takže bude zabit,“ dodal.
Ponomarjov také sdělil, jak si představuje změny, které by mohly v Rusku nastat. “Může se naplnit sametový scénář takzvaných systémových liberálů, kteří by Putina přesvědčili, aby odstoupil. Oni by pak jednali se Západem,” vysvětluje politik. „Nebo může jít o radikálnější revoluční scénář. Já osobně samozřejmě vkládám naděje spíše do toho druhého,“ dodal.
Náhrada za Putina
Ruský opoziční politik, žijící v Kyjevě, se tak přidal mezi ty, kteří se domnívají, že Putinovi hrozí největší nebezpečí od jeho nejbližších. Dlouhodobě se spekuluje například o tom, že se novým ruským prezidentem touží stát šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.
„Majitel“ soukromé armády, sloužící Vladimiru Putinovi, totiž kritizuje dění na frontě a často upozorňuje na chyby, které na Ukrajině Rusko dělá. Většinou za viníka označuje ministra obrany Sergeje Šojgua, čímž veřejně podkopává jeho autoritu. Navíc, Wagnerova skupina v posledních dnech jako jedna z mála ruských vojenských skupin na Ukrajině, může prezentovat viditelné úspěchy.
Prigožin má také blízko k některým ruským oligarchům, kteří by časem mohli s Putinem ztratit trpělivost a hledali by jeho nástupce. Vzhledem k válce by ovšem taková výměna patrně neznamenala rychlé ukončení konfliktu.