K teroristickému útoku v Jeruzalémě

Ilustrační foto (The Times of Israel)

Ilustrační foto | FOTO: The Times of Israel

Zatímco v Izraeli se vede vášnivá debata nad dalším osudem armádního seržanta Elora Azariji, který v Hebronu zastřelil na zemi ležícího zraněného teroristu, další Arab přistoupil k činu.

Snad aby bylo jasné, o co tu jde, šlo a půjde: V neděli 8/1 před 13. hodinou SEČ nákladním mercedesem vjel v Jeruzalémě do davu vojáků, kteří na Haasově-Sheroverově promenádě ve čtvrti Talpiot-Východ vystoupili z autobusu. Vojáci byli na výletě v rámci akce „Kulturní neděle“, během níž navštěvují významná historická a pamětní místa.

Bilance je krvavá a jistě se bude ještě upřesňovat. Zatím čtyři mrtví, tři mladé ženy a jeden muž (foto níže), všichni kolem dvaceti let, a nejméně šestnáct zraněných, z nichž někteří vážně. Další tragický den pro Izrael, jeho občany a armádu.

Celá ta děsivá událost trvala necelou půlminutu. Izraelská televize i24news nabídla odpoledne záběry z průmyslové kamery (dva screenshoty uvádím pro dokreslení té hrůzy níže), z nichž je zřejmé, že útočník (Fadi al Qanbar ze sousední arabské čtvrti Jabel Mukaber) poté, co projel davem čekajících, měl snahu nákladní auto otočit a do lidí vjet znovu. Posléze na ně najel zezadu. Vzápětí byl zastřelen.

Něco takového musí v každém normálně uvažujícím člověku vyvolat pocit hnusu, odporu a potřebu toto hrůzostrašné vraždění a mrzačení nevinných jednoznačně odsoudit. Ne všichni ale takto smýšlejí. V prvních zprávách se objevily zvrácené reakce mluvčích Hamasu, jak organizace vládnoucí v Pásmu Gazy, tak jejího vojenského křídla. Útok byl označen za hrdinský čin a světu bylo sděleno, že „tyto operace názorně ukazují, že všechny pokusy odpor obejít nebo zmařit pokaždé selžou“. Pojem „operace“ je ovšem eufemismus Hamasu pro sprosté vraždění a termín „odpor“ rovná se protiizraelský teror. Dále Hamas Araby vyzval, aby v odporu (teroru) pokračovali.

V Pásmu Gazy byly kromě toho lidem rozdávány cukrovinky na oslavu útoku.

Tato zrůdná událost nám připomíná, jaké teroristické sebrance musí Izrael čelit. Má-li z toho vzejít alespoň něco pozitivního, pak ve světle této hrůzy jasnější pohled na kauzu Elora Azarii.

Nechci oba případy srovnávat. Každý je jiný, byť jejich zlo je stejné podstaty. Jen doufám, že po tomto krveprolití bude seržant Azaria zase o krok blíž k udělení milosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]