K vraždě až 50 lidí v Mali se hlásí islamisté blízcí Al-Káidě

Eric Drooker

Středeční sebevražedný útok na vojenském stanovišti na severu Mali zabil podle malijské vlády nejméně 47 osob, včetně pěti teroristů. Zraněno bylo více než 100 lidí. K atentátu se přihlásila místní islamistická skupina napojená na globální teroristickou síť Al-Káida, uvedla agentura Reuters. Masakr podle agentury AP zkomplikuje docílení míru v zemi, kde působí i čeští vojáci. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita vyhlásil třídenní státní smutek.

Výbuch na vojenském stanovišti ve městě Gao podle svědků způsobilo auto naložené výbušninami. Vojáky a bývalé rebely (především Tuaregy), kteří společně chrání oblast, zasáhla exploze během schůze kolem deváté hodiny ráno. Bezvládná těla prý ležela na zemi ještě dvě hodiny po útoku.

V roce 2012 etničtí Tuaregové zahájili povstání s cílem vytvořit nový stát. Do povstání se ale vmísili stoupenci Al-Káidy, kteří se zmocnili měst na severu země a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později.

Al-Káida však nadále v oblasti útočí. Navzdory přítomnosti mírových sil OSN, na nichž se podílí kolem 40 zemí včetně ČR, se teroristé dostávají do míst, které byly dříve považovány za bezpečné.

Mírová mise OSN v Mali (MINUSMA) má největší bilanci mrtvých. V loňském roce si útoky džihádistů vyžádaly 29 životů pracovníků OSN, uvádí organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]