Středeční sebevražedný útok na vojenském stanovišti na severu Mali zabil podle malijské vlády nejméně 47 osob, včetně pěti teroristů. Zraněno bylo více než 100 lidí. K atentátu se přihlásila místní islamistická skupina napojená na globální teroristickou síť Al-Káida, uvedla agentura Reuters. Masakr podle agentury AP zkomplikuje docílení míru v zemi, kde působí i čeští vojáci. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita vyhlásil třídenní státní smutek.

Výbuch na vojenském stanovišti ve městě Gao podle svědků způsobilo auto naložené výbušninami. Vojáky a bývalé rebely (především Tuaregy), kteří společně chrání oblast, zasáhla exploze během schůze kolem deváté hodiny ráno. Bezvládná těla prý ležela na zemi ještě dvě hodiny po útoku.

V roce 2012 etničtí Tuaregové zahájili povstání s cílem vytvořit nový stát. Do povstání se ale vmísili stoupenci Al-Káidy, kteří se zmocnili měst na severu země a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později.

Al-Káida však nadále v oblasti útočí. Navzdory přítomnosti mírových sil OSN, na nichž se podílí kolem 40 zemí včetně ČR, se teroristé dostávají do míst, které byly dříve považovány za bezpečné.

Mírová mise OSN v Mali (MINUSMA) má největší bilanci mrtvých. V loňském roce si útoky džihádistů vyžádaly 29 životů pracovníků OSN, uvádí organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner