Kádrování a odvolávání. Definitivní zničení České televize je blízko

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Rada České televize, kde dnes převládají osoby blízké současné vládní garnituře, zničehonic odvolala Dozorčí komisi RČT. Prostě proto, aby ukázala sílu. A poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová veřejně prohlašuje, že by se mělo analyzovat, kteří redaktoři ČT jsou předmětem „mediální kritiky“. Ano, Pražský hrad a Babišovi lidé cítí převahu a možná také vědí, že mají jednu z posledních příležitostí zasadit nezávislosti veřejnoprávního média rozhodující ránu.

Dozorčí komise byla odvolána většinou deseti radních. Značně tím zkomplikovali přípravu rozpočtu na rok 2021 a usnadnili cestu ke konečnému cíli, který Hana Lipovská & spol. mají: k odvolání generálního ředitele Petra Dvořáka a dosazení nějakého oblíbence Parlamentních listů, Miloše Zemana a Andreje Babiše. To je, oč tu běží.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Šéf odvolané dozorčí komise Jiří Staněk v rozhovoru pro server Info.cz uvedl, že on sám nedostal žádné relevantní zdůvodnění a že nebyla ani umožněna diskuze. Ano, takhle se totiž naše vládnoucí většina chová; je to stejné jako způsob, jakým byli zvoleni poslední tři členové rady (Lipovská, Veselý, Matocha). Žádné vyjednávání, žádné dodržování zvyklostí. Ani jeden nový člen navíc není pro členství v Radě ČT kompetentní, Veselý je špatný novinář, Lipovská se vyznačuje pouze ekonomickou negramotností a psí loajalitou k Janě Bobošíkové a Matocha je oddaný vždy těm, kdo vládnou, momentálně jako spolupracovník Babišových Lidových novin.

Zničit Českou televizi je pro Babišovy a Zemanovy spojence naprosto klíčové. A takto zásadní většina v Radě ČT už může udělat leccos a je jedno, že tam zbývá ještě několik lidí, kterým jde o skutečnou nezávislost a kvalitu veřejnoprávního média. Hana Lipovská získala sebevědomí a cítí se mocná, Xaver Veselý se zase může bez zábran mstít za to, že je mnohem horší novinář než kdokoli, kdo v ČT pracuje.

Poslankyně ANO Barbora Kořanová (Facebook/Barbora Kořanová)

A pak je tu ještě zmiňovaná paní Kořanová ze sněmovního volebního výboru, který na činnost a hospodaření veřejnoprávních médií dohlíží. „Chci dále podpořit snahu o zpracování analýz toho, kteří redaktoři a další představitelé České televize jsou nejčastěji předmětem mediální kritiky. Úzce to souvisí s veřejným obrazem České televize a ten má být zájmem Rady České televize,“ napsala na twitter.

Víte, kdo Českou televizi nejčastěji „mediálně kritizuje“? Údajní „mediální odborníci“ z Parlamentních listů, případně z vládního (tj. patřícího do vydavatelství Mafra) webu Expres.cz. Na tapetě jsou hlavně tři jména: Marek Wollner, Nora Fridrichová a Václav Moravec. Ti nenápadní nebo loajálnější rozhodně špatné kádrové posudky do složky Barbory Kořanové mít nebudou.

Blíží se doba, kdy bude nutné znovu vyjít do ulic a bránit alespoň zbývající nezávislost, která v České televizi ještě je. Není možné připustit, aby ji do země zašlapali lidé bez skrupulí a bez kompetencí, zato s přehnanými ambicemi a s přesvědčením o tom, že by se vládnoucí režim v České republice měl mnohem více podobat Ruské federaci.

Hnutí ANO může za rok skončit v opozici a vzápětí v propadlišti dějin. Škod se ale dá napáchat ještě dost. A oni to dobře vědí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]