Kadyrov je nespokojen. Chtěl by vymazávat ukrajinská města z povrchu země

Ramzan Kadyrov (Government.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ramzan Kadyrov | FOTO: Government.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Kolem 40 mrtvých a 60 raněných si vyžádal zásah základny proruských bojovníků z jednotek vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova na jihu Ukrajiny, napsala dnes agentura Unian s odvoláním na informační kanál v aplikaci Telegram, který se specializuje na sčítání ruských ztrát. Ukrajinská raketa zasáhla podle ní čečenskou základnu v Chersonské oblasti ještě během pondělní noci. Kadyrov podle ruských médií označil dosavadní ruskou odpověď na ukrajinské ostřelování ruského území za slabou a navrhl vymazat ukrajinská města z povrchu země.

Kadyrov ve svém příspěvku uvedl, že Rusko vede „speciální vojenskou operaci“ na území Ukrajiny, ale na ruském území „se už vede válka“. Dodal, že s tím je velice nespokojen. „Odpovídáme, ale podle mého slabě odpovídáme. Pokud přiletěla střela na naši stranu, do našeho regionu, pak musíme vymazat (ukrajinská) města z povrchu země… aby pochopili, že je nesmí ani napadnout, že by stříleli po nás,“ řekl Kadyrov, podle kterého Západ již vyčerpal možnosti, jak by mohl reagovat na nemilosrdnější ruský postup.

()

„Dokud není pozdě, odejděte z Ukrajiny a bojujte za nezávislost Ičkerie,“ uvedl podle listu Ukrajinska pravda tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov s odkazem na název Čečenska, jaký mu dali místní separatisté bojující za nezávislost na Moskvě. „To je nejlepší záruka, že Rusko znovu nevymaže město Džochar (Groznyj) z povrchu země. Jestli Rusko nebude zničeno, vrátí se, aby znovu zabíjelo čečenské ženy a děti,“ dodal Danilov s odkazem na nedávné rusko-čečenské války. Ukrajinska pravda připomněla, že ukrajinský parlament před týdnem uznal Čečenskou republiku Ičkeria za dočasně okupovanou Ruskem a odsoudil genocidu čečenského národa.

Deník Kommersant v souvislosti s Kadyrovovým prohlášením připomněl ruský pokus o anexi Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti na jihu a východě Ukrajiny. Z té poslední ruské úřady nyní kvůli ukrajinskému ostřelování evakuují civilní obyvatelstvo. List také připomněl výroky ředitele ruského vysílání státní televize RT Antona Krasovského, který uvedl, že by topil a upaloval ukrajinské děti, hovořící o ruské okupaci své země. RT následně pozastavila spolupráci s moderátorem a šéf kriminální ústředny nařídil prověřit Krasovského výroky. Ten se mezitím za svá slova omluvil.

Server Meduza poznamenal, že Kadyrov je pokládán za jednoho z válkychtivých jestřábů v ruském vedení, který prosazuje další zvyšování napětí v konfliktu. Po ostřelování Kyjeva a dalších ukrajinských měst v reakci na výbuch, který poškodil Kerčský most vedoucí z Ruska na okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, se vyjádřil, že je teď „na celých sto procent spokojen“. Dříve kritizoval ministerstvo obrany za nedostatečně rozhodné počínání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články