Kadyrov pátrá po bojovníkovi, který zapálil Korán. Je to ruská provokace, tvrdí jiný čečenský vůdce

Ramzan Kadyrov (Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Ramzan Kadyrov | FOTO: Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Samozvaný šéf Čečenska Ramzan Kadyrov vypsal odměnu za likvidaci či zajetí muže, který je zachycen na videu, jak podpaluje oheň stránkami vytrženými z Koránu. Jiný čečenský vůdce Achmed Zakajev však tvrdí, že jde o protiukrajinskou provokaci ruských tajných služeb.

„Při Alláhu všemohoucím, nedovolíme nikomu, aby se beztrestně vysmíval svatému Koránu. Trest pána světů vás stihne, ať jste kdekoli! Upřímně se modlím, aby vás tento trest zastihl prostřednictvím našich bojovníků, kteří vás chtějí zničit více, než vy chcete žít. Ty, zbabělče, který jsi skrýval svou tvář, věz, že trest přijde kdykoli, ať se schováš kdekoli. Teď už tvá zaječí dušička nebude znát klid,“ napsal Kadyrov v reakci na video, na kterém muž v ukrajinské polní uniformě rozdělává oheň stránkami, jež předtím vytrhl z Koránu.

Kadyrov zároveň vyhrožuje, že by rád viděl, jak by se někdo „odvážil dotknout svatého Koránu, kdyby byl v dosahu jediný Čečenec nebo muslim“. Zároveň hned napadá Ukrajinu, neboť tvrdí, že se tohoto „rouhačského činu“ dopustili vojáci proto, že je „takový přístup k cizímu národu, kultuře a náboženství jejich státní ideologií“.

Kadyrov se také obrací na bojovníky muslimského vyznání, kteří bojují v řadách ukrajinské armády, a nazývá je „takzvanými muslimy“, kteří stojí v jedné řadě s nepřáteli Alláha. „Jaké ospravedlnění pro sebe najdete v den velkého soudu? Pro vás neexistuje žádná omluva! Budete zatraceni, stejně jako ti, kteří se odvážili zneuctít svatý Korán,“ hrozí Kadyrov, který „zmetkům zachyceným na videu“ vzkazuje, že už nebudou dlouho muset snášet chlad, který panuje na Ukrajině, protože „se velmi brzy budou hřát v pekelném ohni“.

Čečenský vůdce rozhorleně tvrdí, že nebude šetřit žádným úsilím ani prostředky, aby muže z videa našel a potrestal. „Za likvidaci tohoto šmejda vypisuji odměnu 5 milionů rublů. Za jeho dopadení zaživa dvakrát tolik ⁠– 10 milionů rublů,“ vzkázal Kadyrov.

Italský ministr obrany Guido Crosetto (Quirinale.it,. wikimedia commons, CC BY 4.0)

Stal se tak dalším představitelem putinovské linie, který vypsal odměnu za zabití jiné osoby. Minulý týden totiž italské tajné služby přinesly informace, že Dmitrij Medveděv nabízel 5 milionů dolarů za nájemnou vraždu italského ministra obrany.

Podle odpovědí v diskusi, která se objevila pod videem, jež bylo zveřejněno na TikToku již 15. března a po Kadyrovově reakci bylo staženo, diváci považovali celou situaci za zinscenovanou, což zdůvodňovali nepřirozeným tónem hlasu, který u pálení Koránu zaznívá, absencí tváří lidí zachycených na filmu, ale hlavně užitím ruských slov a rusismů v údajné ukrajinštině.

Jeden z vůdců samozvané Čečenské republiky Ičkeria, Achmed Zakajev, celé video označil za „provokaci ruských speciálních služeb“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články