Ramzan Kadyrov FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
Prezident Čečenska Ramzan Kadyrov prohlásil, že válka na Ukrajině skončí teprve tehdy, až se Ukrajina stane součástí Ruska. Pro Moskvu není podle něj v aktuální situaci výhodné zastavit válečné akce na Ukrajině. Jejich cílem je prý zaručit bezpečnost celé Ruské federace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Rusko chce jeho zemi zcela obsadit a že klíčovou bezpečnostní zárukou v případném mírovém uspořádání zůstává silná ukrajinská armáda.
„Válka na Ukrajině skončí teprve tehdy, až se tato země stane součástí Ruska,“ prohlásil čečenský prezident Ramzan Kadyrov v rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti, odkud ho citoval ruský deník The Moscow Times. Zároveň konstatoval, že pro Rusy by bylo nevýhodné, kdyby nyní přistoupili na příměří požadované Západem. Cíle a úkoly SVO, jak Rusové svou válečnou agresi proti Ukrajině označují, nejsou podle něj nahodilé. „Je to záruka bezpečnosti celé naší země. Mír na našich hranicích je možný pouze tehdy, když se Ukrajina stane oblastí nebo okresem Ruska,“ řekl Kadyrov.
Ruský list připomněl, že Ukrajina odmítla údajný ruský návrh o zmražení bojových linií v Záporožské a Chersonské oblasti výměnou za odevzdání svých území v Doněcké oblasti, které si Rusko nárokuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že Rusko by obsazená území použilo jako odrazový můstek pro další invazi a obsazení měst, jako je průmyslové Dnipro a 1,5milionový Charkov. Podle Zelenského Rusové v Doněcké oblasti nashromáždili až sto tisíc vojáků, s jejichž pomocí se budou snažit dobýt město Pokrovsk, a posléze se zaměří na města Slovjansk a Kramatorsk – pevnostní pás Doněcké oblasti –, která tvoří obrannou linii proti jejich postupu.
Zelenskyj v rozhovoru pro televizi ABC také řekl, že plánem Rusů je kompletní obsazení celé Ukrajiny a že za vítězství považuje samotný fakt přežití své země. „Putin nás samozřejmě chce okupovat totálně. Pro něj je tohle vítězství. A dokud toho nedosáhne, vítězství je na naší straně,“ míní ukrajinský prezident. „Proto je pro nás přežití vítězstvím. Protože přežíváme se svou identitou, se svou zemí, se svou nezávislostí,“ dodal Zelenskyj s tím, že veškeré bezpečnostní záruky, které by vstoupily v platnost po případném ukončení války, mohou být založeny pouze na ukrajinské armádě.
„Myslím, že prezident Trump chce tuto válku ukončit. Ale pokud mluvíme o spravedlivém a trvalém míru, je nutné ji uzavřít bez možnosti, že znovu dojde k agresi za šest měsíců, za rok nebo za dva roky. Není důležité jen ukončit válku. Ano, je to velmi důležité, ale (je důležité) i mít trvalý mír, mít bezpečnost,“ uzavřel ukrajinský prezident.