Kadyrovci měli napadnout a znásilnit reportérku ruské televize na Ukrajině

Zpravodajka ruské televize Olga Zenkova (Profimedia)

Zpravodajka ruské televize Olga Zenkova | FOTO: Profimedia

Reportérka ruské propagandistické televize NTV Olga Zenkova měla být hromadně znásilněna oddílem kadyrovců v ukrajinském Melitopolu, kam byla vyslána točit reportáž. Čečenská skupina Achmat, mezi jejímiž členy vystupuje také Kadyrovovův synovec Hasan Ibrahimov, měla novinářku a jejího kameramana napadnout při návštěvě restaurace. Médii proběhla výzva televize ruskému Vyšetřovacímu výboru k prošetření incidentu. Následně ho ovšem celý popřela.

Podle dostupného prohlášení NTV z 21. ledna, které zveřejnil například server myukraineis.org, měli být zpravodajka Olga Zenkova společně s kameramanem Artiomasem Jepifanovem násilně napadeni 17. ledna lidmi v maskáčových uniformách, kteří se prezentovali jako bojovníci z praporu Achmat v hotelu Voronskij.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Kameraman měl utrpět středně těžká zranění a Zenkova se stát obětí násilných sexuálních aktů. Na Zenkovou jsou pro její proruské aktivity uvaleny Ukrajinskou radou národní bezpečnosti a obrany sankce.

NTV ve zprávě vyzývá Vyšetřovací výbor Ruské federace, aby se případem zabýval. Pravost dokumentu podepsaného Aleksandrou Košarnickou, šéfkou ředitelství NTV pro informace, nebyla doposud ověřena. Ten má být adresován vedoucí oddělení pro vztahy s médii ruského Vyšetřovacího výboru Světlaně Petrenkové. Informována měla být zároveň vojenská správa Melitopolu a okupační správa obsazené části Záporožské oblasti.

Ruské úřady měly pokrytí tohoto incidentu ve zpravodajských pořadech zakázat, aby nedošlo k „diskreditaci armády“, a propagandistická televize v pondělí na Telegramu celý incident o napadení vlastních zpravodajů Kadyrovci popřela. Nesmysl o zbitých a znásilněných novinářích podle jejich slov ukrajinská veřejnost s radostí přijímá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články