Před rokem (8. března 2018) složil Miloš Zeman prezidentskou přísahu pro druhé funkční období. I když Českou republiku prezident z podstaty své ústavní funkce zastupuje navenek, ne vždy je pro zemi pozitivní reklamou. Naopak – ve vztahu k médiím slouží například na americké Marylandské univerzitě jako jeden z odstrašujících příkladů.
Susan D. Moellerová, ředitelka Mezinárodního centra pro mediální a veřejnou agendu, profesorka Marylandské univerzity, která se věnuje médiím a mezinárodním vztahům, Miloše Zemana zařadila do své prezentace o tom, jak jsou média a novináři ve světě pod tlakem a jak se situace vyvíjí spíše k horšímu.
Zeman je zde na fotografii s dřevěným samopalem kalašnikov s lahví becherovky místo zásobníku a s nápisem „na novináře“ – dostal jej jako „humorný dar“ v roce 2017 při návštěvě Plzeňského kraje.
„Podprahově to sděluje, že se nesouhlas s tím, co novináři píší, dá řešit násilně, třeba i za použití zbraní,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Moellerová.
Zeman novináře verbálně napadá a uráží opakovaně. K výpadu proti veřejnoprávní České televizi ostatně využil i před rokem svou inauguraci.
Při setkání s ruským prezidentem Putinem zase prohlásil, že „novinářů je příliš mnoho a že by se měli likvidovat“.
Jak nebezpečné jsou podle vás už jen samotné verbální útoky na novináře – kdekoli na světě?
Verbální útoky vůči žurnalistům, zejména, pokud tak hovoří političtí lídři, dokonce prezidenti či premiéři zemí, vytvářejí zdání, že něco takového je úplně normální. Podporuje to pocit, že je to něco akceptovatelného. V případě českého prezidenta Zemana to ale zašlo a zachází ještě dále.
To nebyl pouze verbální útok. Na té fotografii zcela zjevně šlo o model samopalu kalašnikov. I když to možná někdo považoval za vtip, je to už něco mnohem víc, je to symbol likvidace. Podprahově to sděluje, že se nesouhlas s tím, co novináři píší, dá řešit násilně, třeba i za použití zbraní. Žijeme v době, kdy je zásadní vizuální stránka věci a tenhle obrázek bohužel mluví velmi jasně.
V napadání novinářů ale Zeman zdaleka není sám, ostatně mezi nejhlasitější kritiky médií patří Donald Trump, který pomohl proslavit slovo fake news, a to i tam, kde jde sice o pravdivé informace, ale k němu kritické…
Donald Trump určitě sousloví fake news nevymyslel, ale určitě jej pomohl dostat do světa a to i v případech, jak říkáte, kdy zjevně o žádné fake news nejde. Rolí médií je přinášet informace k tomu, aby lidé mohli dělat informovaná rozhodnutí, ale i hlídat mocné, kriticky reflektovat jejich činy.
John F. Kennedy to s médii rozhodně neměl lehké, ale opakoval, že bez debaty, bez kritiky nemůže žádná administrativa, žádná země přežít. Novináři rozhodně nejsou „enemy of the people“, nepřátelé lidu, jak říká Trump. Přesto si to podle průzkumů nyní myslí třetina Američanů. A to je Trumpova odpovědnost.
Čím častěji Trump opakuje slova jako fake CNN, fake New York Times a podobně, tím více vytváří v hlavách řady lidí automatické asociace. Funguje to v podstatě stejně jako u reklamních sloganů. Zatímco McDonalds milujete, novináře nenávidíte. Vůbec to, jak svévolně nakládá Trump s pravdou a informacemi, má i svůj konkrétní násilný dopad…
Co máte na mysli?
Třeba slova Donalda Trumpa ve vztahu k takzvané karavaně uprchlíků ze Střední Ameriky o tom, že házení kamenů na policii či vojáky bude bráno jako použití zbraně, použila nigerijská armáda k ospravedlnění ostré střelby do davu protestujících, kteří proti vojákům házeli kameny. Byl to argument použitý na oficiálním twitterovém účtu nigerijské armády. Zůstalo tam čtyřicet mrtvých. Slova zkrátka mají svou váhu, svůj význam a politici zodpovědnost.
Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org