Kalendárium: Čím je také zajímavý 24. červen

chybně přemalovaná je část ciferníku orloje ukazující astronomické děje (ČTK)

chybně přemalovaná je část ciferníku orloje ukazující astronomické děje | FOTO: ČTK

Pátek 24. června je 176. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 190 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1930 (33,5 stupně C) a nejnižší v roce 1806 (6,9 stupně C).

Svátek má Jan. Je to jméno hebrejského původu, které znamená „bůh je milostivý“ nebo „bohem daný, milostivý dar boží“. K jeho známým nositelům patří režisér Svěrák, herec Hrušínský, fotograf Saudek, písničkář Nedvěd, oštěpař Železný nebo fotbalista Berger.

Pranostika:

Na svatého Jána otvírá se k létu brána.

* * *

s_2e3s4yg

Šedesáté narozeniny oslaví 24. června americký herec Joe Penny, jenž se asi nejvíce proslavil jako detektiv Jake Styles z televizního seriálu Jake a Tlusťoch. Seriál, který znají i diváci v Česku, běžel v Americe od roku 1987 pět let každý den v hlavním vysílacím čase a z Pennyho udělal hvězdu a americký sexsymbol.

Role ve slavném seriálu ale Pennyho také přivedla k drogám a alkoholu. Neblahé závislosti herec unikl a pokračoval v úspěšném tažení po amerických televizních seriálech. Zahrál si v sériích Walker Texas Ranger, Kriminálka Las Vegas či Rodina Sopránů. Hlavní postava jej pak čekala v krimisérii Jane Doeová z let 2005 až 2008 a v seriálech hraje dál.

Joe Penny se narodil 24. června 1956 v Londýně v rodině vojenského pilota a kadeřnice. Rodiče se později přestěhovali do Spojených států. Otec od rodiny odešel, s úspěšným synem se ale později smířili. Joe se osamostatnil již v patnácti letech, absolvoval námořní učiliště a živil se příležitostnou prací. Pro herectví se rozhodl jako osmnáctiletý. Začal s televizí a zůstal jí věrný po většinu své dosavadní herecké kariéry. Jeho první velkou rolí byl soukromý detektiv Nick Ryder ze seriálu Riptide z poloviny 80. let.

* * *

24-3-22-tema-otv-4df9ae674d41c

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeném československými výsadkáři na konci května 1942, nacisté v Protektorátu Čechy a Morava rozpotali nevídaný teror, kterému padli za oběť nejen jednotlivci, ale i celé vesnice. Desátého června 1942 byly nacisty z mapy vymazány Lidice a přesně o dva týdny později, 24. června 1942, potkal podobný osud i malou kamenickou osadu Ležáky na Chrudimsku. Gestapo odhalilo, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Dopoledne 24. června byly Ležáky, skládající se pouze z devíti domků, neprodyšně obklíčeny. Všichni obyvatelé Ležáků byli vyhnáni ze svých domů, které byly následně vyrabovány a zapáleny. Následoval převoz všech 47 zatčených osob na Zámeček do Pardubic, kde bylo v době heydrichiády popraviště. Bez výslechu či soudu byli ihned zastřeleni všichni dospělí. Další dodatečně zatčení byli na stejném místě popraveni později. Celkem 11 ležáckých děti bylo odesláno do vyhlazovacího tábora v Chelmnu, kde je čekala smrt v plynové komoře. Relativní štěstí měla pouze dvojice holčiček, sester Marie a Jarmily Šťulíkových, které byly poslány na poněmčení, což jim umožnilo válku přežít.

* * *

Juan_Manuel_Fangio_statue_Mercedes-Benz_Museum_front

Argentinský automobilový závodník Juan Manuel Fangio, který se narodil 24. června 1911, patří k největším legendám motoristického sportu. Ačkoli do seriálu formule 1 nastoupil až ve svých 40 letech, získal pět titulů mistra světa F1, poslední z nich v roce 1957, tedy ve svých 46 letech. Více mistrovských titulů – sedm – má na kontě už jen Michael Schumacher.

Juan Manuel Fangio, kterému přezdívali El Chueco neboli Křivonohý, pocházel z rodiny italských přistěhovalců. Narodil se v městečku Balcarce, které leží asi 400 kilometrů od Buenos Aires, a po vyučení automechanikem si otevřel malý autoservis. Začal také závodit v místních soutěžích, zprvu s fordkou. První velké vítězství oslavil na podzim 1940 ve vytrvalostním závodě z Buenos Aires do Limy a zpět, který měřil 9500 kilometrů a Fangio v něm řídil chevrolet.

Po druhé světové válce vstoupil talentovaný Argentinec do světa formule 1. Do šampionátu se zapojil již v prvním ročníku v roce 1950 a už o rok později získal se svou Alfou Romeo titul. V letech 1954 až 1957 se stal mistrem světa ještě čtyřikrát, dvakrát za volantem Mercedesu, potřetí s Lancií a naposledy s vozem Maserati. Světové autodromy opustil v roce 1958 na Nürburgringu, i později se ale objevoval na okruzích, třeba v závodech oldtimerů. Zemřel 17. července 1995 ve věku 84 let.

* * *

Andre_Agassi_(2011)

Vizáž rockera i skvělé výkony na kurtech udělali z amerického tenisty Andrého Agassiho jednu ze sportovních ikon přelomu tisíciletí. Před deseti lety, 24. června 2006, tento držitel osmi grandslamových titulů zklamal řadu svých fanoušků, když oznámil konec tenisové kariéry. Jeho posledním zápasem v kolotoči profesionálního tenisu bylo třetí kolo na US Open 2006, kde podlehl Němci Benajminu Beckerovi.

Rodák z Las Vegas (29. dubna 1970) byl celkem 101 týdnů světovou tenisovou jedničkou. Celkově vyhrál 60 turnajů ve dvouhře a stal se teprve pátým tenistou historie, který vyhrál všechny čtyři grandslamové turnaje. Jelikož má také olympijské zlato z Atlanty 1996, je jedním ze dvou tenistů, kteří zkompletovali tzv. Golden Slam. Dvakrát také zvedl nad hlavu Davisův pohár. Tenisem si vydělal přes 31 milionů dolarů, jeho příjmy z reklam a dalších mimotenisových činností dosáhly až desetinásobku.

Idol mnoha žen Agassi byl dva roky ženatý s herečkou Brooke Shieldsovou (1997-99). V říjnu 2001 si vzal bývalou vynikající německou tenistku Steffi Grafovou, se kterou má syna Jadena Gila a dceru Jaz Elle.

* * *

Narozeniny slaví:

herec Ilja Racek (1930)

britský kytarista Jeff Beck (1944)

britský hudebník Mick Fleetwood (1947)

zpěvačka Helena Vondráčková (1947)

švýcarský klávesista a skladatel Patrick Moraz (1948)

britský baskytarista a bývalý člen skupiny Dire Straits John Illsley (1949)

americká herečka Nancy Allenová (1950)

americký herec Joe Penny (1956)

americký hokejový trenér John Tortorella (1958)

moderátor Jan Musil (1967)

kanadský hokejista Bernie Nicholls (1961)

americký hokejista Gary Suter (1964)

německý hokejista a trenér Uwe Krupp (1965)

hokejista Marek Malík (1975)

modelka Petra Němcová (1979)

argentinský fotbalista Lionel Messi (1987)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články