Kalendárium: Neděle 5. června

chybně přemalovaná je část ciferníku orloje ukazující astronomické děje (ČTK)

chybně přemalovaná je část ciferníku orloje ukazující astronomické děje | FOTO: ČTK

Neděle 5. června je 157. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 209 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1982 (32,7 stupně C) a nejnižší v roce 1918 (3,7 stupně C).

Svátek má Dobroslav. Je to jméno slovanského původu, které znamená dobrý, dobrotivý, slavný dobrem. Dnes se vyskytuje zřídka. K jeho známým nositelům patřili nestor českých památkářů Líbal nebo režisér Zborník.

* * *

134160_1

Polská herečka Barbara Brylská, která se narodila 5. června 1941, je v České republice známá hlavně díky ztvárnění doktorky Volejníkové v psychologickém snímku režiséra Jiřího Svobody Skalpel, prosím (1985), natočeného podle námětu Valji Stýblové. V ČR natáčela Brylská také film Tichý Američan v Praze (1977), v roce 1988 pak byla jedním z hostů Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Brylská pochází ze Skotnik u Lodže, studovala na varšavské Vysoké škole divadla, filmu a televize. Jednou z nejvýraznějších rolí, která ji proslavila zejména v tehdejším Sovětském svazu, byla Naďa v komedii Eldara Rjazanova Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel (1975). Za tuto roli získala v roce 1977 sovětskou státní cenu. Objevila se také ve východoněmeckých a bulharských filmech. A s novým tisíciletím hraje i na divadle – například na moskevské scéně Centra operního zpěvu Galiny Višněvské, ve hře Kvarteto.

* * *

Martha_argerich_photo

Slavná argentinská klavíristka Martha Argerichová, která se narodila 5. června 1941, je dlouhovlasou hvězdou koncertních pódií. Kritika ji řadí k největším pianistům 20. století po bok Sergeje Rachmaninova, Svjatoslava Richtěra, Vladimira Horowitze nebo Alfreda Brendela.

Rozmanitý repertoár Algerichové zahrnuje nejvýznačnější skladatele posledních tří století. Rodačka z argentinské metropole Buenos Aires koncertuje s předními světovými orchestry a pravidelně vystupuje například s klavíristou Nelsonem Freirem, violoncellistou Mischou Maiským či houslistou Gidonem Kremerem.

Hře na klavír se Martha Algerichová věnuje od pěti let. Jejím prvním klavírním učitelem byl Vicenzo Scaramuzza, v roce 1955 z Argentiny přesídlila s rodinou do Evropy a ve Vídni brala hodiny u Friedricha Guldy, označovaného tehdy za „enfent terrible“ hudební scény.

První klavírní úspěchy slavila na soutěžích v Bolzanu a Ženevě v roce 1957. Mezi klavírní interprety světové extratřídy ji definitivně katapultovalo vítězství ve varšavské Chopinově klavírní soutěži v roce 1965.

* * *

Před sto lety, 5. června 1916, se po nárazu na minu u Orknejských ostrovů na severu Skotska potopil britský obrněný křižník Hampshire. O život přišlo 643 mužů včetně britského ministra války lorda Kitchenera, který cestoval na návštěvu spojeneckého Ruska.

Polní maršál Horatio Herbert Kitchener mířil na diplomatickou misi do Ruska záměrně „pouhým“ křižníkem a nikoli bitevní lodí. Křižník je rychlejší a umí manévrovat obratněji než těžká bitevní loď, kromě toho je nenápadnější a nepřítel, pokud by se špionáží o připravované cestě jednoho z nejdůležitějších vládních činitelů Británie dozvěděl, by přítomnost ministra na „pouhém“ křižníku spíše nepředpokládal.

To však platilo jen pro případ, že by nepřátelské ponorky loď ohrožovaly torpédy. Jak se ale ukázalo, v případě nakladených min bylo zcela lhostejné, jak rychlá či nenápadná loď byla.

Miny v oblasti nakladl slavný ponorkový kapitán své doby Kurt Beitzen se svou U-72. Nakonec sám skončil stejně, ztroskotal s ponorkou U-102 po nárazu na minu. Osudným se mu zřejmě stalo minové pole zvané Severní bariéra, které u Orknejí nakladli Britové, aby chránili strategické kotviště ve Scapa Flow.

* * *

Narozeniny slaví:

britská spisovatelka Margaret Drabbleová (1939)

polská herečka Barbara Brylská (1941)

argentinská klavíristka Martha Argerichová (1941)

skladatel a klavírista Jaromír Klempíř (1944)

herečka Evelyna Steimarová (1945)

italská herečka Stefania Sandrelliová (1946)

americká hudebnice a performerka Laurie Andersonová (1947)

britský spisovatel Ken Follett (1949)

zpěvačka Jitka Zelenková (1950)

izraelský politik Avigdor Lieberman (1958)

ekonom a politik Gustav Slamečka, bývalý ministr dopravy (1959)

moderátorka Markéta Mayerová (1967)

americký herec a model Mark Wahlberg (1971)

hokejista Jakub Klepiš (1984)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články