Kalkulačka spravedlivých daní ČSSD nechce ukázat, kolik vám seberou

Eric Drooker

ČSSD včera zveřejnila internetovou kalkulačku, která vám vypočítá, o kolik byste si polepšili v novém progresivním zdanění, které navrhuje sociální demokracie. Ovšem pokud budete ve skupině, která si po novém zdanění vydělá méně, tak vám už kalkulačka neukáže, o kolik peněz přijdete, ale vaši novou mzdu vám to i nadále ukáže v zelených číslech. Kalkulačka spravedlivých daní tak nespravedlivě ukazuje výsledky.

Záporná čísla by vám to mělo ukazovat již od 49 tisíc, kdy si podle nového zdanění pohoršíte o 4 koruny, ale řádek s vítězoslavným „polepšíte si o“ zmizel. Pohoršit si o 4 koruny není tak hrozné, ale pokud budete pracovníkem středního managementu, který vydělá kolem 80 tisíc měsíčně, tak vás stát měsíčně připraví o bezmála 7 tisíc korun.

Ovšem pokud patříte k lidem, kteří by přišli progresivní daní o nejvíce peněz, tedy berete více než 100 tisíc měsíčně, tak se nedozvíte vůbec nic. Dozvíte se akorát rádoby vtipný komentář, že vám gratulují k vysokým příjmům, viz obrázek níže.

Zajímavé je, že by se mohlo zdát, že na nové dani vydělají hlavně ti nejchudší, jelikož toto zdanění nazval Bohuslav Sobotka nástrojem solidarity mezi chudými a bohatými. Pravda je však taková, že ti s minimální mzdou na tom vydělají jen 150 korun, tedy na zhruba 7 piv. Na této novele by měli nejvíce vydělat lidé se mzdou kolem 35 tisíc.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner