Kalousek: Babiš porušuje „zákon o odposleších“

TK TOP 09 k aktuálním politickým tématům. Miroslav Kalousek. (David Těšínský / SF)

TK TOP 09 k aktuálním politickým tématům. Miroslav Kalousek. | FOTO: David Těšínský / SF

Ministerstvo financí je povinno dvakrát ročně dokládat k nahlédnutí zprávu o odposleších a sledování osob a věcí příslušné kontrolní komisi Poslanecké sněmovny. Od nástupu současného ministra financí Babiše nedostala tato komise ani jednu zprávu. Ministr financí tím porušuje „zákon o odposleších“. Přestože ministr financí nedodržuje ani platný zákon o celní správě, žádá o jeho rozšíření a navýšení kompetencí celní správy, což je alarmující.

Instituce jako je Policie České republiky, GIBS, Celní správa ČR, jsou českým právním řádem oprávněny využívat odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu, případně sledování osob a věcí. Tyto aktivity jsou však podrobeny veřejné kontrole.

Ministerstvo financí a vnitra, tedy orgány nadřazené výše zmíněným institucím, jsou povinny dokládat kontrolní komisi Poslanecké sněmovny „zprávu o užití odposlechů“. Narozdíl od ministra vnitra Chovance, který příslušnou zprávu dokládá automaticky a v řádném termínu, ministr financí Babiš zatím nedoložil ani jednu.

„Od ministra Babiše jsem dosud neobdržel jedinou zprávu“, říká předseda komise poslanec Daniel Korte (TOP 09) Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu dodává, že „první místopředseda vlády (…) porušuje zákony (z. o konfliktu zájmů, trestní řád, z. o celní správě…)“ a táže se, co s tím udělají koaliční strany ČSSD a KDU-ČSL?

Daniel Korte na vznesený dotaz, zda od ministra Babiše tuto zprávu poptávali již dříve, odpověděl, že není jeho povinností, aby panu ministrovi připomínal jeho povinnosti. Ministr má, tak jako ministr Chovanec, příslušnou zprávu dokládat bez vyžádání a v určeném termínu. Jediný, kdo může ministra Babiše přimět k tomu, aby zprávu komisi předal, je premiér Bohuslav Sobotka. Ten však v tomto ohledu nekoná a celý problém bagatelizuje.

Miroslav Kalousek vstup uzavírá pochybností, zda je koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL vládou práva, pokud připustí, aby její místopředseda porušoval hned několik zákonů České republiky. „Obracíme se na dvě nejstarší státotvorné strany – ČSSD a KDU-ČSL – s naléhavou otázkou, zda je pro jejich vládu jednání jejího prvního místopředsedy přijatelné a zda jsou ochotny za něj nést společenskou odpovědnost? Odpověď nám dají následující dny.“ Ptá se Miroslav Kalousek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]