Kalousek končí ve sněmovně. Chce přenechat prostor těm, kteří kandidují

Miroslav Kalousek  (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek složil svůj mandát poslance. Oznámil to na lednové schůzi, která začala v úterý ve dvě hodiny odpoledne. Jak již před schůzí Kalousek řekl deníku FORUM 24, jeho rozhodnutí ovlivnil fakt, že prezident Miloš Zeman vyhlásil termín voleb do poslanecké sněmovny, a tudíž běží volební kampaň. Kalouska nahradí středočeský radní Jan Jakob.

Kalousek se omluvil těm, kterých se snad dotkl některý z jeho projevů, a všem popřál mnoho štěstí. „Skládám mandát zcela racionálně, z taktických důvodů. Když člověk není poslancem, neznamená to, že nedělá politiku. Dnešní realita je bohužel zcela opačná. Většina poslanců v této sněmovně nedělá politiku. Já ji budu dělat mimo sněmovnu,“ říká pro FORUM 24 Kalousek. Zároveň nevyloučil, že by se v budoucnu účastnil jiných voleb.

Skutečnost, že se nechystá kandidovat do poslanecké sněmovny, oznámil končící předseda poslanců TOP 09 již loni v červenci. Podle svých slov se tak rozhodl ve snaze uvolnit prostor pro vytvoření předvolební společné koalice opozičních stran.

Miroslav Kalousek (ČTK)

„V příštích volbách do poslanecké sněmovny nemám žádné politické ambice. Mám obrovskou ambici, aby se tady vytvořil jasný projekt, který může uspět ve volbách, který tady může změnit situaci,“ prohlásil tehdy. Nejvýraznější lídr demokratické opozice vyzval ke spojení demokratických nelevicových sil a apeloval při tom na své kolegy, aby upozadili osobní ambice v politice. 

Kalouskův náhradník Jakob složí svůj mandát radního, aby se mohl naplno věnovat práci poslance. „Životním přesvědčením jsem bytostný demokrat. Proto si jako svůj hlavní cíl na příští měsíce dávám to, abych svým drobným dílem přispěl k boji za demokracii a svobodu. Podzimní volby jsou mimořádnou a zároveň možná i poslední šancí, kdy mohou představitelé demokratických stran převzít moc od amatérů, populistů a extremistů. Zároveň se pokusím navázat na dlouholetou práci Miroslava Kalouska v oblasti rozpočtové zodpovědnosti. Bude to práce nelehká, protože státní rozpočet je v rozkladu,“ napsal na facebooku.

Kalousek v dolní komoře působí od roku 1998. Byl poslancem za KDU-ČSL, působil také jako ministr financí ve vládě Mirka Topolánka. V červnu 2009 z KDU-ČSL odešel a založil TOP 09. V letech 2010–2013 byl ministrem financí ve vládě Petra Nečase. V letech 2015–2017 TOP 09 vedl, po něm nastoupil Jiří Pospíšil. Dnes je předsedkyní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a strana avizovala, že bude kandidovat v koalici SPOLU, s ODS a KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]