Kalousek: Nabízíme jiné buřty než Babiš. Jsou jen pro ty, kdo mají rádi svobodu

Miroslav Kalousek (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Přeseda TOP 09 Miroslav Kalousek poskytl dva dny před krajskými s senátními volbami rozhovor serveru Echo24 a Babišovým Lidovým novinám. Je přesvědčený, že už tyto volby – nejen ty do Poslanecké sněmovny v příštím roce – mohou svým způsobem alespoň symbolicky zabrzdit postupné kroky k autokratizaci poměrů u nás, protože jejich výsledky vytvoří určitou náladu ve společnosti. Podle Kalouska by volby mohly být kromě jiného i referendem o návrhu TOP 09 na odložení elektronické evidence tržeb (EET) o dva roky, který bude projednáván na první schůzi Poslanecké sněmovny po krajských volbách.

„Kdyby ty výsledky jasně ukázaly, že se lidé obávají téhož co my, tak nevěřím, že by demokratické strany ve vládě, které za to nesou stejnou odpovědnost jako hnutí ANO, na to neslyšely a že by se alespoň nezamyslely nad možným odkladem,“ řekl Kalousek Echu24. Podle něj řada sociálních demokratů a lidovců dosud ani netuší, že se EET bude týkat i vedlejších aktivit neziskových organizací a občanských sdružení, což celé řadě spolků znechutí práci a raději toho nechají. „Takže kromě genocidy živnostníků to bude do jisté míry omezení občanských aktivit a neziskového sektoru,“ uvedl Kalousek.

V senátních volbách je pak podle něj důležité, aby voliči pomohli vytvořit v Senátu většinu, která zablokuje rozšiřování jednotlivých bodů seznamu nesvobody, který TOP 09 sestavila letos na jaře. Vládní koalice dokázala za tři roky připravit desítky zákonů a předpisů, jimiž omezila svobodu každého z nás a prolomila dosud neprolomitelná tabu – třeba domovní svobodu. Také zavedla desítky fízlovacích registrů a učinila občana desetkrát víc závislého na státní vrchnosti, řekl Kalousek Lidovým novinám. Je to „trend k mnohem autokratičtější společnosti, kdy se stát stává vrchností, nikoli servisem svobodných občanů,“ doplnil pro Echo24.

TOP 09 podle něho nabízí program lidem, kteří chtějí být a zůstat svobodní. Kalouskova a Schwarzenbergova strana je jasně ideově vymezená a chápe politiku úplně jinak než Andrej Babiš. „On vyrábí buřty a je mu úplně jedno, kdo ty buřty kupuje. Hlavně když jich kupuje hodně. My nabízíme buřty určitého typu. A říkáme: Jen ti, kdo věří těmto buřtům, mohou být našimi voliči. Protože pokud si přejete větší buzeraci, větší závislost na státu, my vám to neumíme nabídnout,“ uvedl Kalousek na námitku redaktora Babišových novin, že občané hodnotí v průzkumech zavedení EET vesměs pozitivně. Tyto volby budou podle Kalouska i testem toho, kolik lidí ve společnosti takhle uvažuje.

Při povolebním sestavování krajských koalic vylučuje Kalousek spolupráci s komunisty a extremisty, což jsou pro něj všechna protiuprchlická a protiislámská uskupení. Na krajské úrovni však zcela nevylučuje spolupráci s Babišovým ANO. „Podle volebních výsledků uděláme všechno, abychom nebyli v koalici s ANO, protože ho nepokládáme za účastníka svobodné soutěže politických stran, ale za sílu, která tu svobodnou soutěž chce zničit. Na druhou stranu v krajských koalicích to nevidím tak striktně jako ve vládě,“ řekl Lidovým novinám. Dodal nicméně, že by si velmi nepřál, aby se TOP 09 účastnila jakékoli koalice s hejtmanem, který bude z politické divize Agrofertu.

V rozhovoru pro Echo24 se pak předseda TOP 09 vyjádřil ještě ostřeji: „Preferujeme koalici s demokratickými stranami. Nemůžu úplně vyloučit, že v některém kraji, právě proto, aby se nemusela stavět koalice s extrémisty, nevznikne koalice s ANO. Koneckonců taková koalice může napomoci tomu, že se potom to ANO v kraji rozpadne, tak jako se rozpadlo v řadě statutárních měst. To by byl také záslužný čin.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com