Kalousek: Novela o veřejných zakázkách má dodatečně legalizovat zlodějny

"Pro větší energetickou nezávislost udělala tahle vláda za osm měsíců víc, než vy za osm let", napsal Miroslav Kalousek Schillerové (TOP 09 / se souhlasem)

"Pro větší energetickou nezávislost udělala tahle vláda za osm měsíců víc, než vy za osm let", napsal Miroslav Kalousek Schillerové | FOTO: TOP 09 / se souhlasem

Podle šéfa poslaneckého klubu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska chce vláda novelou zákona o zadávání veřejných zakázek dodatečně legalizovat zlodějiny, které se děly na ministerstvu zdravotnictví v souvislosti s nákupy v době koronavirové epidemie. Bývalý ministr financí to uvedl před jednáním Sněmovny, která má normu posoudit. Vláda podle Kalouska navrhuje, aby stát vzhledem k výjimečné situaci rezignoval na zkoumání vlastnických struktur těch, kteří se o veřejné zakázky ucházejí.

„Žádá bianko šek, aby mohla zadat zakázku někomu, kdo je v insolvenci, trestně stíhaný, někomu naprosto nedůvěryhodnému,“ uvedl Kalousek. Vysvětluje si to tím, že kabinet „chce dodatečně legalizovat zlodějiny, které se staly na ministerstvu zdravotnictví“, kde podle něj k takovým obchodům docházelo. Odkázal tak na nákupy ochranných pomůcek na ministerstvu řízeném Adamem Vojtěchem (ANO), které hodlá prověřit Nejvyšší kontrolní úřad. Návrh by se podle Kalouska dal nazvat: Zhasněte, chceme krást rychleji.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Zadávání veřejných zakázek by mohlo být podle vládního návrhu za naléhavých okolností jednodušší. Při využití jednacího řízení bez uveřejnění by zadavatelům odpadla vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji část administrativy. Předlohu kritizují protikorupční organizace Transparency International i Rekonstrukce státu.

Zadavatel podle novely nebude v případě jednacího řízení bez uveřejnění povinen ověřovat kvalifikaci možného dodavatele. Dále nebude muset vyloučit vybraného dodavatele, který nemá zaknihované akcie. V řízení s jediným účastníkem mu zadavatel nebude muset posílat formální oznámení o výběru dodavatele.

Předloha upravuje také povinnost hodnocení nabídek v pětičlenné komisi u zakázek nad 300 milionů korun. Podmínka zůstane zachována pouze v případech hodnocení podle jiných než číselně vyjádřitelných kritérií. Komise ale nebude muset být jmenována ani v případech, kdy nabídku podá jediný uchazeč, a není tedy co hodnotit.

Iniciativa Rekonstrukce státu doporučila předlohu zamítnout. Pokud by byla schválena, jednací řízení bez uveřejnění by se stalo prakticky výjimkou ze zákona, uvedla. Obdobný postoj zaujala také Transparency International.

Nyní mohou veřejní zadavatelé nakupovat mimo režim zákona o zadávání zakázek kvůli vyhlášenému nouzovému stavu. Vláda využila tuto možnost zejména při pořizování zdravotnických ochranných prostředků. Kritici tvrdí, že některé nákupy byly silně předražené, případně neprůhledné a od pochybných firem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články