Kalousek: Pilný přichází, aby zakrýval Babišovy finanční čachry

Miroslav Kalousek (Zbyněk Pecák)

Miroslav Kalousek | FOTO: Zbyněk Pecák

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se v rozhovoru pro Český rozhlas pustil do kritiky chystané výměny ministra financí. Andreje Babiše dnes odvolá prezident Miloš Zeman. Novým šéfem resortu se stane Babišův stranický kolega Ivan Pilný.

„Pan poslanec Pilný přichází na ministerstvo financí jako místodržící, aby tam dál kryl a zakrýval finanční čachry pana ministra Babiše, aby tam dál prosazoval zájmy Agrofertu,“ prohlásil Kalousek pro Radiožurnál.

Podle Kalouska byl od okamžiku návrhu na odvolání Babiše hlavním obhájcem šéfa ANO právě Ivan Pilný. „Pan poslanec Pilný se pravděpodobně stane prvním nevidomým členem české vlády, protože říkal, že žádné Babišovy kauzy nevidí,“ řekl Kalousek.

Miroslav Kalousek naráží zejména na financování Farmy Čapí hnízdo a na krácení daní při nákupu korunových dluhopisů firmy Agrofert.

Kalousek působil jako ministr financí ve vládě Petra Nečase (ODS), když tehdejší kabinet zaváděl možnost nakoupení korunových dluhopisů. Vydávání korunových dluhopisů firmami mohlo Česku způsobit ztrátu v řádu miliard korun. Jakékoliv pochybení bývalý šéf resortu financí odmítá. „Českou republiku připravilo o ty prostředky nedůsledné chování finanční správy v letech 2014, 2015 a 2016, protože kdyby konala, tak jak konat měla, tak doměřila daň a několik lidí nechala zavřít. To ovšem nemohla udělat, protože jeden z těch šizuňků byl ministr financí,“ pokračoval předseda TOP 09.

Vinu podle něj nese současný kabinet v čele s předsedou vlády. „Jestliže 3,5 roku pan premiér Sobotka ty čachry kryl a podporoval a chtěl na poslední chvíli s nimi něco udělat, tak kdyby s nimi opravdu chtěl něco udělat, nemohl připustit pokračování nikoho za ANO (ve funkci ministra financí). Vzhledem k tomu, že se spokojil jenom s kosmetickou změnou, tak odpovědnost za chování pana předsedy Babiše ponese spolu s panem předsedou Bělobrádkem až do voleb. To je společná odpovědnost všech tří vládních stran,“ řekl Klousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]