Po náhlém úmrtí šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se na Teplicku blíží i doplňovací volby, které se budou konat na konci března. Podle nových informací se Piráti rozhodli zde postavit kontroverzního Tomáše Tožičku, jenž se v minulosti opakovaně negativně vyjadřoval k českému členství v NATO a chce si došlápnout na dividendy zahraničních akcionářů velkých firem.
Pirátského nominanta nyní kritizoval i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek: „Piráti přiznali vlajku a plují do boje proti kapitalismu a proti NATO,“ uvedl poslanec a po následné kritice jeho výroku na Twitteru dodal: „Nikdo na nikoho neplive. Pan Tožička má na svoje názory právo a veřejně je publikuje. Strana si tyto názory zjevně přeje v Senátu, na to má také právo. Jak říkám: Konečně přiznaná vlajka. Je to legitimní a fér.“
Tožička budí emoce na sociálních sítích často. Mezi jeho výroky patří například i tento: „Těžíme z NATO?! Těží z toho leda oficíři a zbrojní průmysl. Jinak vůbec nikdo. Dokonce i ti žoldáci, kteří zbytečně umírají někde v zahraničí, jsou jenom kanónenfutr pro ty výše zmíněné. Ale každý holt potřebuje nějaké iluze. Nebudu Vám je brát,“ uvedl již dříve.
Posílení kontroly nad miliardovými firmami, přeje si Tožička
Podle oficiálního vyjádření se chce Tožička věnovat problematice regionálního rozvoje, dostupného bydlení, exekučních pastí či podpoře malého a středního podnikání.
Jako jednu z hlavních priorit si v oblasti podnikání klade posílení kontroly nad miliardovými transfery firem, které odvádějí svůj zisk svým majitelům do zahraničí. „Je důležité, aby se finanční úřady soustředily více na velké hráče než na drobné živnostníky a malé podnikatele. ČR patří mezi země s největším nelegálním odlivem financí na světě. Podle konzervativních odhadů se jedná o 140 miliard korun ročně. K tomu musíme připočíst dalších 200 miliard v legálních transferech z dceřiných firem,“ říká Tožička. Jako řešení ilegálních transferů zde prosazuje zvýšení kapacit finančních úřadů, jejichž zaměstnanci mají být informováni o možnostech předcházení daňovým únikům.
Pirátský kandidát patří i mezi „budiče“ před změnami klimatu. „Musíme se začít připravovat na klimatickou změnu a přizpůsobit tomu své chování. V prvé řadě je nutné omezit a zastavit těžbu uhlí a provoz uhelných elektráren tak, aby transformace měla pozitivní dopad na region a zaměstnance,“ uvádí.
Co na to Bartoš
Jeho kandidaturu potvrdili členové strany ve víkendovém hlasování na celostátním fórum strany, byť pouze těsnou většinou. Pro stažení jeho kandidatury se vyslovilo pouze 232 z celkových 494 hlasujících.
Sám předseda strany Ivan Bartoš se dnes snaží upřít pozornost směrem od některých jeho výroků, především k minulosti aspiranta do horní komory. „Podílel se nejenom na projektech v Česku, ale i v Africe. V zahraničí vedl elektrifikaci školy, kliniky a komunitního centra v Zambii, střední školy v Angole a devíti dalších škol v Bangladéši. Kromě celé řady humanitárních činností stál také u zrodu debaty o participativním rozpočtu v ČR,“ uvádí.
O senátorské křeslo na Teplicku se uchází 11 lidí. Vedle Tožičky o něj projevil zájem i teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), starostka Bíliny Zuzana Schwarzová Bařtipánová (ANO), starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09 a dalších), který při posledních volbách postoupil s Kuberou do druhého kola.