Kalousek: Sníží-li se platy všem státním zaměstnancům, musí být poslanci a senátoři na prvním místě

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Miroslav Kalousek | FOTO: TOP 09

Opoziční strany hovoří v souvislosti s nejnovějším návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na snížení platů ústavních činitelů o populismu či snaze odvést pozornost od problémů resortu. Mezi nimi je i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zároveň však připouští, že v případě plošných škrtů by se nejvíce mělo sebrat právě zákonodárcům.

„Bude-li vůle snížit platy všem cca 470 tisícům lidí placených ze státního rozpočtu, budu křičet, že poslancům a senátorům se má sebrat nejvíc. Pokud se k tomu přistupuje tak, že krátit se má jenom těm 281 osobám ve Sněmovně a v Senátu, pak je to populismus, kterému se nebudu věnovat,“ odpovídal na Twitteru na výtky, že se TOP 09 staví proti snižování platů poslanců.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že Piráti navrhovali už před rokem a půl, aby se platy politiků odvíjely od průměrné mzdy v celé ekonomice. „Tudíž v případě, že je krize a platy se v ekonomice snižují, tak by se snižovaly i poslancům. Pokud se nepletu, tak sociální demokraté pro to nehlasovali. To je, myslím, dostatečně výmluvná odpověď,“ uvedl.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana jsou nyní platy politiků svázány s vývojem ekonomiky. „Když klesá, budou klesat i platy. To se teď dá přirozeně čekat a je to v pořádku,“ uvedl. Jak dodal, nynější návrh je přesně v linii vlády premiéra Andreje Babiše (ANO): „Přes minimální mzdu by o platech poslanců, kteří mají vládu kontrolovat, rozhodovala vláda. A ptám se – budeme snižovat i platy státních úředníků? Budeme snižovat platy vrcholných manažerů polostátních podniků? A s tímto nápadem přichází ministryně vlády, která chce zvýšit rozpočet pro Kancelář prezidenta republiky? Čirý populismus,“ uzavřel Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]