Kalousek: Podvodníci si rádi pletou postup podle práva a jeho zneužití. Babiš zvlášť

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek hovoří v interview, které FORUM 24 přinese v úterý, mj. o kauze dluhopisů ministra financí Andreje Babiše. Ten se v neděli v Otázkách Václava Moravce de facto přiznal k tomu, že mu u nákupu jednokorunových dluhopisů šlo pouze o to neplatit daně. Kalousek ale v celé kauze vidí hned tři velké problémy.

Kalousek je označován za autora instrumentu jednokorunových dluhopisů. „Jinými slovy – jako byste Andreji Babišovi celou operaci umožnil,“ uvedl v rozhovoru šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr. „Jak známo, vždycky za všechno může Kalousek. Já bych docela rád zdůraznil, že je velký rozdíl mezi postupem podle práva a zneužitím práva,“ odpověděl předseda TOP 09.

Předseda TOP 09 přiznává, že dal příkaz k vydání jednokorunových dluhopisů – podle něj to totiž byla jediná možnost, jak zajistit státní reinvestiční pětileté dluhopisy. „To byly dluhopisy pro domácnosti. Nebyly obchodovatelné na trhu. To byly svým charakterem úplně jiné dluhopisy, než si vydal Andrej Babiš z Agrofertu,“ vysvětlil Kalousek.

archiv F24

Občan nebo domácnost si za určitou částku zakoupili dluhopisy. „Vybral jste si reinvestiční dluhopis, to znamená: Chtěl jste, aby ten úrok byl každý rok proměněn do nových dluhopisů,“ říká exministr financí. Odmítá fakt, že se snažil pouze zvyšovat jejich atraktivitu. „To není pravda. Jejich atraktivita byla dána mírou úroku, který jsme stanovovali,“ doplnil.

„Jestliže si miliardář sám pro sebe vydá miliardu a půl dluhopisů, které si koupí, a vydá si je v korunách, tak ta operace nemá žádný jiný praktický význam, než že nechce zaplatit daň,“ okomentoval situaci kolem Babiše s tím, že právě toto je z jeho pohledu zneužitím práva. „Já jsem hluboce přesvědčen o tom, že to daňová správa neměla uznat a že měla tu daň vyměřit,“ dodal s odkazem na zmiňovaný rozdíl mezi postupem podle práva a jeho zneužitím. „Podvodníci si tyto dva pojmy rádi pletou, Andrej Babiš zvlášť. On to právo zneužil.“

archiv F24

Dalším problémem celé aféry je podle Kalouska šestiprocentní úrok. „Agrofert si pojistil, aby nikomu jinému než svému vlastníkovi nemusel takový úrok platit,“ myslí si šéf TOP 09. Agrofert dle něj o tyto peníze snižuje daňový základ a šidí státní rozpočet.

„Třetí problém je, kde na to Andrej Babiš vzal,“ uvedl Kalousek. Babiš totiž tvrdí, že měl nedaňové příjmy z prodeje společností. „Než ty společnosti prodal, také je musel za něco koupit,“ prohlásil Kalousek. Muselo se tedy jednat o Babišovy zdaněné peníze. Minimálně dva problémy kolem Babišových dluhopisů hodnotí předseda opoziční strany jako podvod.

Celý rozhovor přineseme v úterý 14. února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner