Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociálních sítích popsal problémy s chytrou karanténou. Ač byl koncem prosince jeho kolega pozitivně testován na covid, on ani jeho okolí stále nemá žádné informace od hygienty. Podobné zkušenosti přitom občané popisují již od září, kdy začaly počty nakažených stoupat.
„Malá osobní poznámka k „fungování“ chytré karantény: Můj spolupracovník, se kterým jsem trávil mnoho času v kanceláři, byl se silnými příznaky 27. prosince pozitivně testován na covid. Je 6. ledna a dodnes mu nikdo nezavolal,“ uvedl Kalousek. „Kdyby nás sám všechny neobvolal a my se nezachovali odpovědně, mohli jsme všichni svobodně šířit infekci. To je velká část odpovědi na otázku, proč jsme best in covid. Protože neschopná vláda,“ dodal.
Projekt Chytrá karanténa, na kterém se od jara podílí zejména armáda, propojil krajské hygienické stanice, testovací místa, laboratoře a nemocnice, zpracovává jejich data a řídí kapacity. Její zavádění provázely průtahy. Původně premiér a ministr zdravotnictví hovořili o jejím zavedení o Velikonocích, hygienické stanice se zapojovaly postupně až do října.
Jelikož se projektu příliš nedařilo, na konci července roku 2020 předseda vlády Andrej Babiš oznámil, že nad projektem přebírá osobní kontrolu. Poté ovšem odjel na dovolenou na Krétu. „Nemáme nikdy prázdniny, jsme neustále online. S členy rady budeme neustále v kontaktu, aby vše běželo,“ řekl k tomu tehdy serveru Seznam Zprávy.
Počty nakažených nemocí covid-19 v České republice neustále rostou. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19 000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích. V úterý přibylo v Česku 17 278 nakažených novým koronavirem, dosud nejvíc od začátku epidemie.