Kalousek: Prezidentův výběr předsedy NS byl nedůvěryhodný

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes odpoledne do funkce předsedy Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho. Nahradí prof. JUDr. Pavla Šámala, který se stal letos v lednu soudcem Ústavního soudu. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že se tuto informaci dozvěděl od deníku FORUM 24, a v následné reakci kritizoval především způsob, jak Hrad při výběru předsedy NS postupoval.

„Nezbývá než popřát nově jmenovanému předsedovi Nejvyššího soudu hodně úspěchů. Ale myslím si, že i jemu musí vadit, že způsob, kterým prezident Zeman vybíral, byl velmi nedůvěryhodný,“ řekl Kalousek. Veřejnost podle něj měla znát prezidentovy kroky, popřípadě kandidáty, o kterých uvažoval. „Mimořádná netransparentnost je vždycky na škodu. Úplně zbytečně možná škodí i tomu jmenovanému,“ doplnil.

Na otázku, proč se podle něj prezident rozhodl pro takový postup, Kalousek uvedl, že si věc sám neumí vysvětlit jinak, než že Miloš Zeman chce všem ukázat, že si může dělat, co chce. „A nemusí se zabývat ani veřejným míněním,“ dodal šéf poslanců TOP 09.

Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Tomíčka si Angyalossy jako jednu z priorit pro své desetileté funkční období stanovil další zkracování dovolacího řízení. Chce vytvářet podmínky, aby dále klesal počet nedodělků evidovaných jednotlivými senáty NS, zvláště pak v občanskoprávním a obchodním kolegiu, které je zatížené víc než trestní. Funkci předsedy senátu trestního kolegia NS dosud zastával právě Angyalossy.

Za rok 2019 činila průměrná délka dovolacího řízení v civilních věcech u NS 196 dnů, zatímco v trestních věcech jen 45 dnů. Aktuálně prochází NS generační obměnou. Petr Angyalossy se chce osobně zasadit o pečlivý výběr nových soudců, kteří v dalších letech nahradí ty, kteří budou z Nejvyššího soudu po dovršení věkové hranice 70 let odcházet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]