Miroslav Kalousek se vyjádřil k prohlášení České biskupské konference, kterou společně s Karlem Schwarzenbergem žádali o výzvu k rezignaci členů Rady České televize Hany Lipovské a Jaroslava Maxmiliána Kašparů. Čeští biskupové ale dali jasně najevo, že do situace okolo veřejnoprávního média zasahovat nehodlají. Samotného Kalouska toto rozhodnutí zřejmě překvapilo.
„Člověk se pořád učí. Ve stanovisku biskupů jsem si přečetl, že když do nějaké funkce někoho navrhnete a doporučíte, že pak za jeho konání nemáte žádnou odpovědnost. Beru to na vědomí a děkuji za odpověď. V životě se tím ale řídit nebudu. To bych se styděl,“ komentoval na facebooku stanovisko České biskupské konference Miroslav Kalousek.
O zásah do složení Rady ČT vyzval šéf poslanců TOP 09 Kalousek a bývalý předseda strany Karel Schwarzenberg v minulém týdnu otevřeným dopisem. „V posledních dnech jsme svědky nenávistných útoků na veřejnoprávní média, konkrétně na Českou televizi. Nešťastnou shodou okolností se stalo, že mezi ty, kteří se snaží Českou televizi zničit, patří lidé, které nominovala biskupská konference a katolické církevní kruhy. Máme konkrétně na mysli pana profesora Maxe Kašparů a paní inženýrku Hanu Lipovskou,“ napsali. „Prosíme Vás proto, abyste oba své reprezentanty, Maxe Kašparů a Hanu Lipovskou, vyzvali k rezignaci. Nepochybujeme, že Vaší autoritě se podvolí,“ stálo v závěru dopisu předsedovi České biskupské konference Janu Graubnerovi.
Čeští biskupové pak v reakci na dopis politiků TOP 09 uvedli, že Hanu Lipovskou sice do funkce navrhli, ale tím jejich aktivita ve vztahu k Radě České televize končí. V případě Jaroslava Maxmiliána Kašparů pak pouze konstatovali, že jej do Rady ČT nenavrhli.
„Ani Hana Lipovská, ani Maxmilián Kašparů Českou biskupskou konferenci v Radě ČT nezastupují. ČBK s nimi o výkonu jejich funkce žádným způsobem nekomunikuje ani jejich činnost podrobně nesleduje. Každý, kdo vykonává veřejnou funkci, ji má vykonávat pouze v souladu se zákonem a se svým svědomím,“ uvedla Česká biskupská konference ve svém vyjádření.
Situace okolo České televize se vyostřila v předminulém týdnu, kdy byla Radou ČT odvolána dozorčí komise. Tomu předcházely spory kvůli odkupu pozemků pod ostravským studiem veřejnoprávní televize, na které má předkupní právo a které se jejich současní vlastníci rozhodli prodat. V minulém týdnu pak kvůli sporům v radě rezignoval její předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič.