Kalousek: Rozpočet je soubor nepravdivých čísel postavených na nereálných scénářích. Musí se přepracovat

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek  (printscreen ze záznamu z brífinku TOP 09)

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek | FOTO: printscreen ze záznamu z brífinku TOP 09

„Rozpočet, který předkládá vláda ČR, je ve svých příjmech zcela mimo ekonomickou realitu,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek o vládním návrhu rozpočtu, který, jak zdůraznil, ve svých výdajích dokonce i zcela pomíjí aktuální priority související s epidemiologickou krizí.  

Opozice se vyjádřila k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu, který má ve středu projednávat sněmovna. TOP 09 jej zcela odmítla s tím, že v podstatě ani nejde o návrh rozpočtu.

„Zažil jsem rozpočty kvalitní, které mířily jako vize do budoucna. Zažil jsem rozpočty udržovací, zažil jsem i rozpočty špatné, které jen reagovaly na minulost. V letošním roce však poprvé zažívám rozpočet, který nemá vůbec co dělat s ekonomickou realitou,“ poznamenal na úvod svého vyjádření předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Na straně příjmů je v naprostém rozporu s ekonomickou realitou, neboť vychází ze scénářů, které dnes už nejsou pravdivé a nemohou se odehrát. Na výdajové straně vůbec nerespektuje priority, před nimiž stojíme z hlediska zápasu s epidemiologickou krizí,“ zkritizoval záměr Babišovy vlády Kalousek s tím, že saldo, které ve svém návrhu předestřela, je nesmyslné a vymyšlené.

Kalousek si všímá toho, že předmětný návrh je v rozporu s politickými prioritami, které deklaruje jak předseda vlády, tak první místopředseda vlády. „Není to seriózní návrh zákona o státním rozpočtu,“ vysvětlil důvody, pro které TOP 09 navrhne vrátit rozpočet k přepracování s doporučením, aby jej vláda sestavila pro aktuální ekonomickou realitu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]