Kalousek se omluvil za návštěvu restaurace: Upřímně lituji, řekl

"Pro větší energetickou nezávislost udělala tahle vláda za osm měsíců víc, než vy za osm let", napsal Miroslav Kalousek Schillerové (TOP 09 / se souhlasem)

"Pro větší energetickou nezávislost udělala tahle vláda za osm měsíců víc, než vy za osm let", napsal Miroslav Kalousek Schillerové | FOTO: TOP 09 / se souhlasem

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil v poslanecké sněmovně, aby se omluvil za to, že v době přísných opatřeních šel dovnitř do restaurace, kde si kupoval jídlo z výdejního okénka. Na místě vypil jedno pivo. Kalousek lituje jak svého činu, tak i následných výroků. V případě, že se bude věc řešit jako přestupek, nevyužije poslaneckou imunitu. Text jeho omluvy přinášíme.

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte mi, abych se jako člen grémia Poslanecké sněmovny omluvil nejen veřejnosti, ale i celé sněmovně za přešlap, který jsem udělal toto úterý v odpoledních hodinách. Krátce jsem navštívil uzavřený prostor restaurace za výdejním okénkem a tam jsem i konzumoval.

Uvědomuji si, že největší úctu před zákonem musí mít zákonodárce sám. Spáchal-li přestupek, je to horší provinění, než když se toho dopustí občané, kteří veřejnou pravomocí vybaveni nejsou. Veřejně známé osoby by měly jít příkladem. Chci se proto omluvit i za to, že v první reakci jsem svůj přečin zlehčoval a nevhodně o něm žertoval. Dopustil jsem se chyby v úsudku, že se jedná „o prkotinu“. Není to prkotina. Nemohl jsem sice nikoho ohrozit fyzickým kontaktem, ale mohl jsem ohrozit respekt k vnímání zásady, že pravidla musí platit bez výjimky pro každého stejně. To mě mrzí zejména a opravdu jsem to neměl v úmyslu.

Chci proto zdůraznit, že se nebudu schovávat za poslaneckou imunitu a rozhodne-li správní orgán o mém finančním potrestání, bez protestu pokutu zaplatím. Bez ohledu na tento správní proces odvedu z vlastních prostředků částku na horním limitu příslušné pokuty na účely materiálního zajištění boje s epidemií.

Svého jednání upřímně lituji. Děkuji za pozornost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]