Kalousek se pohádal s Schillerovou: Stydět se jako členka Babišovy vlády asi neumíte

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně Alena Schillerová (ANO) se během sněmovní rozpravy snažila obhájit kontroverzní novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti. Předložený návrh by rozvolnil podmínky pro sestavování rozpočtu až do roku 2027. Proti tomu se ale během rozpravy postavili Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Prvního Schillerová označila za nezkušeného, druhému vyčetla nevědomost. „Styďte se,“ reagoval Kalousek.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Proti kontroverzní novele se navíc staví nejenom opozice, ale i Národní rozpočtová rada. V reakci na to Schillerová prohlásila, že Ferjenčíkovi nevědomost odpouští, protože má před sebou ještě léta odborných studií.

Do Kalouska se však obula s tím, že jako bývalý ministr financí by měl postupu rozumět. „Nemaťte poslance. Je váš názor, komu věříte, a komu ne, ale exekutivní zodpovědnost má vláda. A tohle je naše stanovisko,“ uvedla s tím, že trvá na tom, že by v opačném případě byla nutná konsolidace 150 miliard korun. „Buď škrty, nebo navyšováním daní,“ dala na výběr.

Jak Kalousek připomněl během dopoledního projednávání, zákon už nyní na případ pandemie myslí. Poslancům se ale nelíbil „bianco šek“ na následujících sedm let, kdy by jak současná, tak budoucí vláda mohla hospodařit mimo dosavadní mantinely. Vyčítali jí přitom i nepřipravenost státních financí na krizi v předchozím období, kdy ekonomika rostla, ale vláda „rozhazovala“.

Kdo má pravdu?

V reakci na vystoupení ministryně Schillerové předseda poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek prohlásil, že ho pouze utvrdila v jeho dosavadním postoji. Pro zbytek poslanců shrnul – podle svých slov „přeložil“ – její vystoupení následovně: „Pan poslanec Ferjenčík je příliš mlád a nezkušený, členové Národní rozpočtové rady jsou idioti, kteří tomu nerozumí, a pan Kalousek je demagog, a jenom vy jste letadlo a máte tu pravdu.“

Jak dále doplnil, kdyby byla ministryně financí schopna se stydět, tak by jí doporučil, aby tak učinila. „Což asi nejste, protože byste jinak nemohla být členkou Babišovy vlády,“ zakončil.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Babišův výběr

Poslanců se nakonec zastal i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Schillerové připomněl, že oproti nim je jedinou její kvalifikací to, že si ji vybral premiér Andrej Babiš (ANO). „Vy jste Sněmovnou neprošla,“ zopakoval.

Zdůraznil přitom, aby poslance neshazovala ohledně jejich znalostí a chovala se k nim slušně. „Lidé si evidentně přítomných poslanců váží, proto je sem zvolili, vy jste byla do vlády vybrána na základě kvalit, které vyhodnocuje pan premiér Babiš,“ řekl Bartoš. Možnost další reakce už Schillerová odmítla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]