Kalousek se vyznal Babišovi: Pane ministře, jste k pomilování

Eric Drooker

Na čtvrtečních interpelacích na členy vlády pokračovala přestřelka Andreje Babiše a Miroslava Kalouska. Zatímco před třemi týdny ministr financí urážel svého předchůdce a označil ho za lháře a tuneláře, tentokrát si slovo vzal Kalousek. Místo nadávek ale používal konkrétní fakta a upozorňoval na Babišovy chyby při výběru daní nebo střet zájmů v rezortu zdravotnictví. Tam se prý vicepremiér snaží získat informace o konkurenci, kterou v oblasti, do níž v poslední době investuje, má. Díky rozdílům mezi tím, co Babiš říká a dělá, je podle Kalouska k pomilování.

Exministr financí a místopředseda TOP 09 se na Babiše při jednání v Poslanecké sněmovně obrátil hned dvakrát. Poprvé to bylo kvůli rezortu zdravotnictví. Kalousek reagoval na Babišovu kritiku ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a jeho úřadu, když vicepremiér mimo jiné tvrdil, že ministerstvo financí je více nezávislé než to Němečkovo, které zřizuje přímo řízená zařízení. „Ale my dobře víme, pane ministře, že vy také zřizujete síť zdravotnických zařízení, které vám patří. A vy si opravdu neuvědomujete ten konflikt zájmů díky informacím, které vůči své konkurenci získáváte z pozice své funkce? Vy si to opravdu neuvědomujete?“ zeptal se Babiše Kalousek. „Já bych pochopil, kdybyste v tom konfliktu zájmů, kde jste jako ministr financí, byl mnohem zdrženlivější vůči ostatním rezortům. Ale vy tam extendujete své zájmy o data, která logicky můžete využít ve svém soukromém byznyse,“ upozornil místopředseda TOP 09.

Nejde o to, že všeci kradnú, ale o to, že chcem krasť iba sam

Kalousek vyzval Sněmovnu, aby při těchto střetech zájmů zpozorněla. Po biopalivech totiž Babiš znovu využívá svůj politický vliv k obchodní činnosti. „Začíná být více než zřejmé, že v onom vašem známém prohlášení, že všeci kradnú, pro vás není ten zásadní problém to slovo kradnú, že je pro vás zásadní problém to slovo všeci, lebo krasť chcem iba sam,“ je přesvědčen Miroslav Kalousek.

Láskyplný vzkaz pro Babiše

Druhým kritizovaným krokem Andreje Babiše byl z Kalouskovy strany neúspěšný výběr daní a jejich správa. „Chci říci panu ministrovi. Pane ministře: Vy jste vážně k pomilování. Vy jste tu s vážnou tváří řekl, jak chcete snižovat strukturální deficit. Zatím jste neudělal nic jiného, než že jste ho dvakrát zvýšil,“ vzkázal přes předsedajícího Sněmovny ministru financí. „Vy prostě děláte pravý opak toho, co tady potom s vážnou tváří tvrdíte. Promiňte, pane ministře, máte to zjevně v krvi,“ myslí si Kalousek. „Prostě Velká říjnová socialistická revoluce nebyla v říjnu, ale v listopadu, Lenin se nejmenoval Lenin, ale Uljanov, Stalin se nejmenoval Stalin, ale Džugašvili a tak je to úplně se vším, co vy tu říkáte,“ dokončil svůj vzkaz Babišovi na čtvrtečních interpelacích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner