Kalousek složil mandát a popsal nám, jak Babiš řídí stát. Jako člověk, který si na záchodě nesundá kalhoty

Miroslav Kalousek (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Zakladatel TOP 09 a předseda jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek učinil významné rozhodnutí. Složil poslanecký mandát. Deníku FORUM 24 k tomu poskytl rozhovor, v němž vysvětluje své důvody a formuluje úkoly budoucí vlády. Ta by měla podle Kalouska obnovit fungování státu, který vláda Andreje Babiše rozložila, a navíc zničila důvěru v právní stát. Na dvojí dotaz, zda uvažuje o kandidatuře na prezidenta, Kalousek řekl, že po příštích sněmovních volbách, v nichž se o hlasy voličů ucházet nebude, žádnou další kandidaturu nevylučuje.

Neobáváte se toho, že budou lidé vaši rezignaci na poslanecký mandát vnímat jako váš definitivní konec v politice?

Jak to budou lidé vnímat, je čistě jejich věc, nevím, proč bych se toho měl obávat. Skládám mandát zcela racionálně, z taktických důvodů. Když člověk není poslancem, neznamená to, že nedělá politiku. Dnešní realita je bohužel zcela opačná. Většina poslanců v této sněmovně politiku totiž nedělá. Já ji dělat budu dál a budu ji dělat mimo sněmovnu.

Miroslav Kalousek  (ČTK)

To zní, jako byste chtěl zakládat novou mimoparlamentní politickou stranu.

V žádném případě. Věnoval jsem hodně energie tomu, aby vznikla pravo-středová koalice. Nepopírám, že mě mrzí, že není více otevřená, že tam není více prostoru pro subjekty, které pokládám za zajímavé, například Hlas Pavla Teličky. Ale to je můj názor, musím respektovat většinové stanovisko. Věnoval jsem hodně energie vzniku této koalice, budu ji volit. Jistě že v programu i mezi některými osobnostmi najdu jednotlivosti, které mi budou vadit. A v tomto smyslu chci poprosit všechny voliče: uvědomte si, že jde opravdu o všechno. Nemohu trvat na tom, že chci volit jedině subjekt, který mi konvenuje stoprocentně. Musím se spokojit s tím, že mi konvenuje třeba jen z osmdesáti procent.

Z vašich twitterových příspěvků lze cítit vaši frustraci z některých kroků ODS, například pokud jde o zrušení superhrubé mzdy. Nedá se vykládat váš odchod tak, že nechcete svojí přítomností ve sněmovně překazit novou koalici TOP 09 s ODS a KDU-ČSL?

Já bych nesouhlasil se slovem frustrace, řekl bych nesouhlas. Schválení daňového balíčku pokládám za nekompetentní a nebezpečný krok, těžko ho mohu označit jinak. Mrzí mě, že se ho účastnili ti, o nichž doufám, že budou tvořit příští vládní politiku. Tím si totiž výrazně zkomplikovali i všechny další kroky, které souvisí s udržitelností veřejných financí. Ale to opravdu není ten důvod. Já jsem to, že nebudu kandidovat, ohlásil mnohem dříve, než ODS začala přemýšlet o tom, že podpoří Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy. Můj krok vzdát se mandátu opravdu souvisí s tím, že během posledních sedmi řádných schůzí a neznámého čísla mimořádných schůzí by měli vystupovat poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů. Pevně věřím, že moji voliči mi odpustí, že nechci strávit těchto několik posledních měsíců v pasivní roli, do které bych se sám odsoudil. Přeji si, aby uspěli naši kandidáti ve volbách.

Eric Drooker

Co byla poslední kapka, která definitivně rozhodla o tom, že mandát skutečně složíte?

Vyhlášení voleb panem prezidentem. Myslím, že to od něj byl velmi zlomyslný krok. Snaží se tím nahrát hnutí ANO Andreje Babiše a ze všech sil se snaží poškodit volební bloky, které teď vznikly, ať jde o ten středopravý, nebo ten progresivně-levicový. Je to prezidentovo právo. Začíná lednová schůze, a nyní probíhá ostrá volební kampaň. Nevzpomínám si na žádnou lednovou schůzi ve volební kampani, i když byly volby v červnu. Tohle udělal pan prezident Zeman a výrazným způsobem tím změnil způsoby vyjadřování a prezentace na politické scéně.

Těžko si lze u vás představit, že byste byl na schůzích pasivní.

Právě proto tam nebudu.

Neoslabujete tím opozici?

Jsem přesvědčen, že můj krok přispěje k maximalizaci volebního zisku koalice SPOLU. Teď už je volební kampaň.

To ale zase zní, jako byste nechtěl překážet a dal za pravdu svým kritikům, kteří říkají, že Kalousek všemu škodí.

Vůbec si nemyslím, že překážím. Ale prezentovat se musí ti, kteří mají být zvoleni. To, co říkám, může znít sebevědomě až nafoukaně, za to se omlouvám. Já jsem přesvědčen, že své názory dokážu prezentovat i mimo sněmovnu.

Eric Drooker

Jaký výsledek předpovídáte koalici SPOLU?

Pevně jí přeji vítězství.

Umíte si představit povolební vládní koalici na půdorysu stávající demokratické opozice?

Ty představy jsou někdy velmi obtížné. Ale jestli chceme udržet důvěru veřejnosti v demokratický systém, nic jiného nám nezbývá. Cokoli jako opoziční smlouva číslo dvě, že by ANO zůstalo ve vládě, lhostejno zda s Babišem nebo bez něj, za podpory jakékoli dnešní demokratické politické strany, by znamenalo definitivní zlom důvěry voličů v demokratickou vládu. Byl bych docela rád, kdybychom si při té příležitosti řekli, co jsou hlavní úkoly příští vlády. A s těmito úkoly a prioritami je jakákoli spolupráce s hnutím ANO v přímé kontradikci.

Jaké úkoly tedy bude mít příští vláda? Řekněme vláda po Babišovi?

V tomto rozhovoru se poprvé zcela zásadně opravím. Několik let tvrdím, že hlavní problém, který čeká příští vládu, bude stabilizace veřejných rozpočtů. Covidová krize potvrdila naše podezření na značný rozvrat ve veřejných financích. Ale ten úplně největší problém je nyní akceschopnost vládních institucí. To, jak Babišova vláda dokázala rozložit veřejné rozpočty způsobem, který se bude strašně těžko dávat dohromady, je hrozné. Ale ona ještě horším způsobem rozložila kompetence a akceschopnost vládních institucí, které jsou tady proto, aby sloužily lidem. To je devastace neuvěřitelných rozměrů. Netvrdím, že za nás to byla nějaká hitparáda, ale dnes jde o porovnání meziplanetární rakety se zrezivělou koloběžkou. Souvisí to se stylem vládnutí.

Eric Drooker

Premiér Andrej Babiš tedy podle vás neumí řídit stát?

Velmi vážně pochybuji o tom, zda je vůbec něco schopen efektivně řídit. Někde jsem četl definici, která mi připadá přiléhavá. Pan premiér je ten typ manažera, který kráčí na velkou stranu, ale přitom si nevezme toaletní papír. Když se po něm začne shánět, tak zjistí, že to není ten prioritní problém, protože si před tím zapomněl sundat kalhoty. Tímto způsobem Andrej Babiš opravdu řídí vládu. Nevěřím, že takto mohl řídit Agrofert, vždyť by ho nemohl vybudovat. Zajímalo by mě, kdo ho za něj řídil. Instituce státní správy mohou fungovat jedině tehdy, když je v nich řád. Když každý ví, kdo je jeho nadřízený, a každý ví, kde je hranice jeho odpovědnosti a pravomocí. Když toto nefunguje, ti chytřejší odejdou a zůstanou jen přikyvovači. Tahle devastace ve státní správě dlouho nebyla vidět, protože v dobrých časech jí stačí nepřekážet, ale v krizi stát musí okamžitě a efektivně dělat to, co občané potřebují. A nyní se najednou zjistilo, v jakém rozvalu státní instituce jsou. Přehodnocuji tedy své dlouholeté tvrzení, že prioritou číslo jedna jsou veřejné finance. Jde o těžký úkol, který zůstává. Ale ještě těžší úkol je učinit ze současných státních institucí instituce akceschopné a důvěryhodné.

S tím souvisí i to, že se musí obnovit totálně zhroucená důvěra lidí v právní stát. Kdyby to někomu znělo jen jako klišé, tak si to zkusme říct normálně: Jde o elementární důvěru každého občana, že státní instituce každému pískají rovinu. Že tady není přednost pro papaláše a obyčejný člověk není utlačován. Právní stát je to, že existují pravidla a tato pravidla platí pro všechny stejně. Ta důvěra tady dnes neexistuje. Oprávněně. Zhroutila se přístupem současných papalášů ve vládě. Bude těžké obnovovat právní stát a demokracii bez důvěry lidí. Dokud nebudou věřit, že sudí píská každému rovinu, nebudou ani věřit, že jde o férový zápas, řečeno lidovým jazykem.

Jaká je podle vás disciplína politiků demokratické opozice? Dokážou případně odolat možnému vábení a nejít do koalice s hnutím ANO?

Budu otevřený. Taková věc pro politika znamená nechápat svoji práci jako živnost. Postupujícím časem ale ve všech politických stranách roste koncentrace lidí, kteří ji takto bohužel vnímají. Nechci kritizovat osobní ambice, mám je také a bez nich se nedá dělat žádná kariéra. Když ale někdo má jenom osobní ambice a není pro něj až tak důležité, co na určité pozici bude dělat, ztrácí to smysl. Při velmi intimní znalosti politické scény nemohu být velkým optimistou. Vidím mnoho nadějných tváří, ale ještě více chlebařů, kteří se chtějí jen dobře živit.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Jakou máte představu o svojí další roli v TOP 09?

Zakladatel TOP 09 nikdy nemůže mít nulovou roli. To ani nejde a já bych to nechtěl. V dopisu členům, který jim píšu, abych jim vysvětlil motivy svého kroku, píšu, že neodcházím. Markétě Pekarové Adamové i Tomáši Czerninovi jsem slíbil, že budu nadále chodit na vrcholné orgány strany, že nadále budu chodit na zasedání poslaneckého klubu, abych jim předal všechny své zkušenosti a názory. Dokud o to budou stát, budu to dělat. Určitě pro mě nejsou vzorem otcové zakladatelé typu Václava Klause staršího, kteří ve chvíli, kdy stranu nemohou řídit, začnou ji ničit. Jsem hluboce přesvědčen o smysluplnosti TOP 09 na politické scéně a vždycky se jí budu snažit ze všech sil pomáhat.

Těžko uvěřit, že byste jako dlouholetý matador parlamentní politiky v České republice odcházel z postu poslance bez příměsi smutku.

Pane šéfredaktore, promiňte, teď budu osobní. Vy jste řídil řadu titulů a jistě jste také někdy odcházel s pocitem smutku a nostalgie. A často jste se těšil na nové výzvy. A to je i můj případ. Znovu opakuji neodcházím z politiky. Nebudu poslancem, ale vždycky budu dělat politiku.

Na twitteru?

Ne. Všemi možnými nástroji. Nejde jen o sociální sítě, jde o jakoukoli možnost zapojit se do veřejné diskuze. Kdyby covidová epidemie nepřerušila má Piva s Mirkem, pokračoval bych v nich. Předčila veškerá má očekávání.  chodily tam stovky lidí. Někteří s Kalouskem nesouhlasili, ale chtěli si s ním popovídat. A v tom je ten fór. Mluvit spolu musí i ti, kteří spolu nesouhlasí. A až to situace dovolí, tyto akce obnovím.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24)

Blíží se i prezidentské volby. Vidíte na české scéně nějakého pravděpodobného budoucího prezidenta?

V následujících devíti letech nás každý rok čekají nějaké volby. Jediné volby, o kterých jsem hluboce přemýšlel, jsou volby do poslanecké sněmovny. Rozhodl jsem se, že v nich kandidovat nebudu. O žádných dalších volbách jsem doposud nepřemýšlel. Možná přijde čas, kdy začnu.

Co kdyby v prezidentských volbách kandidoval Andrej Babiš? Nešel byste také do toho?

Nebudu spekulovat. Mám promyšlené jen tyto volby, žádné další. Není vyloučeno, že teď budu mít čas a prostor, abych o nich přemýšlet začal. A až to budu mít promyšlené, řeknu vám to.

Takže nevylučujete, že byste se třeba Andreji Babišovi postavil?

Jediné, co mohu vyloučit, je, že bych v těchto volbách kandidoval do poslanecké sněmovny. Žádné další volby nevylučuji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články