Poslanci odsoudili potyčku ve sněmovně. Kalousek: Sotva jsem odešel, už se perou

Eric Drooker

Poslanci se dnes sešli, aby projednali prodloužení nouzového stavu. To ještě nevěděli, co je během interpelací čeká. Povyk vyvolal poslanec Lubomír Volný, kterému předsedající schůze vypnul mikrofon. „Jestli mě vypnete, půjdu si k vám sednout na klín,” řekl poslanec Volný. A jak řekl, tak udělal. Následnou potyčku o mikrofon odsoudila vláda i opozice.

„Hospodské rvačky nepatří do Sněmovny! Parlamentní demokracie znamená respekt k pravidlům a otevřenou diskuzi. Urážka není názor a svoboda slova má svá pravidla,“ okomentoval Pavel Fischer.

Nebyl zdaleka jediný, kdo Volného chování odsoudil. „Odsuzuji jednání poslance Lubomíra Volného. Je mi smutno, že se něco takového v Poslanecké sněmovně mohlo stát. Všichni musíme respektovat pravidla i své politické soupeře, cokoli jiného oslabuje demokracii a ničí politickou kulturu,“ reagoval Petr Fiala.

Vlastimil Válek odsoudil čin jménem celé TOP 09. Na událost reagovala i předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová: „Násilí na předsedajícím schůze je největší ubohost, kterou jsem v politice zažila. Viděla jsem mnohokrát záběry z parlamentů, kde probíhala rvačka, ale nemyslela si, že to zažiji i jako česká poslankyně. Pane Volný, slovy pana Wericha, kde blb, tam nebezpečno,“ napsala na twitteru.

Miroslav Kalousek, člen TOP 09, který nedávno oznámil svou rezignaci na poslanecký post, reagoval v počátku s humorem: „Sotva jsem odešel, už se perou… Ne, teď vážně: Poslanec Volný se dopustil násilí na předsedajícím schůze. To nelze tolerovat, něco takového si nikdo nesmí dovolit. Měl by zasednout mandátový a imunitní výbor a uložit nejpřísnější možný trest.“

Čin odsoudil také premiér Andrej Babiš, který napsal: „To, jak se zachoval poslanec Lubomír Volný, je totálně nevhodné a hloupé. Kdybych to měl komentovat, napadaly by mě jen výrazy, které nejdou publikovat. Nic takového rozhodně nepatří na půdu sněmovny. Jen celé společnosti dokazuje, že není schopný normální a slušné diskuze.“

Kritikou nešetřil ani bývalý poslanec Evropského parlamentu a současný předseda hnutí Hlas Pavel Telička. „Dnešní buranské chování primitiva Volného ve sněmovně není náhodné. Jde o gradaci. Podnapilí předsedové sněmovny řídící schůzi, slovník, napadání, urážky, zneužívání jednacího řádu, neschopnost řídit schůzi, exhibicionismus. Celková politická kultura,“ napsal na twitteru.

To, že bylo chování Volného na půdě sněmovny nepřijatelné, potvrzuje i předseda KDU-ČSL Marián Jurečka: „Poslanec Volný je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve sněmovně! Člověk, který si nevystačí s použitím mozku a rétoriky nepatří do demokratické diskuse!“

S nelichotivým přirovnáním přišel předseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Na úroveň Ugandy nás dostává vrchní popírač Black lives matter Lubomír Volný. A to jsem ještě urazil Ugandu,“ napsal na twitteru Vít Rakušan a zmínil tak hnutí Black lives matter, které protestuje proti policejní brutalitě, rasové nerovnosti, nespravedlnosti a systematickému rasismu vůči černochům.

Přítomnost poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, při dnešním zasedání poslanecké sněmovny doprovázelo hned několik skandálů. Rozruch vyvolal už tím, že do sálu přišel v tričku. Volný se při projevu nedržel tématu, kritizoval sociální demokraty i předsedajícího Tomáše Hanzela a odmítal si nasadit roušku. „Pane kolego Volný, jste sobecký idiot, protože tady mluvíte bez roušky, bez roušky na mikrofon. Nemáte kouska elementárního vkusu a nevezmete si roušku na svůj projev. To je něco naprosto neuvěřitelného,“ reagoval Dominik Feri.

Následná rvačka o mikrofon ale všemu nasadila korunu. „Nesledujte Výměnu manželek, sledujte sněmovnu,“ vzkázal Feri na twitteru. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články