Kalousek u Topolánka: Naši vládu shodili Paroubek, Klaus starší a Soukup

Kalousek a Topolánek v Topol Show (archiv)

Kalousek a Topolánek v Topol Show | FOTO: archiv

V pořadu Topol Show byl hostem bývalého premiéra Mirka Topolánka předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Vzpomínalo se tu sice na časy, kdy spolu oba působili ve vládě, ale samozřejmě došlo i na problémy dnešní doby.

První část pořadu byla věnována politické minulosti – například spolupráci mezi KDU-ČSL, kterou Kalousek vedl, a ODS, kterou řídil Topolánek. „Čunek neovládal poslance,“ vzpomínal bývalý premiér. „Čunek neovládal ani sám sebe,“ doplnil Kalousek.

Vláda, ve které společně oba muži seděli, čelila ekonomické krizi. „Já jsem na tu dobu docela pyšný,“ zhodnotil Topolánek to, jak ji Česká republika překonala. „Paroubek, Klaus starší a Jaromír Soukup ale dokázali tu vládu shodit,“ připomněl bývalý ministr financí.

„Jsem 28 let v politice a musím říci, že ty dva a půl roku byla ta nejlepší léta. Opravdu jsem měl pocit, že ta práce má smysl,“ řekl Kalousek. A pak vyslyšel Topolánkovu prosbu a zarecitoval básničku:  „Kdybych měl milionů, kolikrát Andrej lhal, koupil bych vagon tónů z opery Parsifal. Bezdětným koupil tátu a depresivním žert… Potom ve prospěch státu koupil bych Agrofert.“

V souvislosti s aktuální situací Kalousek řekl, že Češi ignorují příznaky toho, že přicházejí o svobodu. „Hlavní priorita je uchránit právní stát, například dělbu moci,“ uvedl s tím, že nám hrozí „pohlcování státu holdingem“.

Topolánek kritizoval, že politické strany dělají aktivistickou politiku – a připomněl známou Kalouskovu účast na demonstraci s tibetskou vlajkou. „Já jsem šel bránit shromažďovací právo,“ vysvětlil někdejší předseda TOP 09.

„To, čeho jsme teď všichni svědky, vnímám jako ohrožení svobodného prostředí, ve kterém se každý může realizovat,“ odpověděl Kalousek na Topolánkovu otázku, co chce ještě v politice dokázat – udělat všechno pro to, aby toto prostředí bránil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]