Kalousek už může říct, jak hodně ho štve Pospíšilova politika v TOP 09. My taky

fotoarchiv TOP 09 / Veronika Rejmanová

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 | FOTO: fotoarchiv TOP 09 / Veronika Rejmanová

Poslanec a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek zveřejnil po uzavření volebních místností v eurovolbách tento tweet, který vzbudil okamžitě bouřlivou diskuzi:

„Teď už mohu nahlas říci, aniž bych se zpronevěřil stranické loajalitě: Za tzv. ,tříštění sil‘ si můžeme my sami a bylo by nefér vyčítat to a . Když někoho odmítáte za partnera, nemůžete mu klást za vinu, že do toho jde sám. Tak snad to dobře dopadne.“

Je to tvrdá lekce předsedovi TOP 09, a tedy Kalouskovu nástupci ve vedení strany Jiřímu Pospíšilovi, který nedokázal sdružit více sil pro dobrý volební úspěch. Pospíšil nepochopil, že jako předseda strany nemá vůbec co dělat na kandidátce do Evropského parlamentu. Měl se připravovat na kandidaturu v parlamentních volbách. Na kandidátce jediné české a aspoň trochu relevantní proevropské strany měl být dosavadní europoslanec Jaromír Štětina, který udělal v Evropském parlamentu neuvěřitelnou a obsahově velkou práci. Zasloužil se spolu s dalšími poslanci Evropské lidové strany o silný a sebevědomý postoj Evropské unie vůči agresivní politice Putinova Ruska. Chránil lidská a občanská práva na územích států, které se vymanily ze sovětského impéria.

Na Jaromíra Štětinu se nyní mnoho lidí zlobí, že nešel do voleb na kandidátce TOP 09. Nevidí ale přitom, že po jeho dobré, soustavné a zcela zásadní práci pro demokratickou Evropu měl být Štětina na prvním nebo druhém místě této kandidátky. Jenže tam byl pan předseda TOP 09, protože se mu v Evropském parlamentu líbí, aniž by to mělo příliš význam pro Evropu a pro Českou republiku. Zklamaný Štětina si udělal vlastní kandidátku. To je ale logické. Třebaže se nám to „tříštění sil“ nemůže líbit. Pospíšil měl udělat všechno pro to, aby Štětina stál spolu s úspěšnými europoslanci Luďkem Niedermayerem a Stanislavem Polčákem v čele kandidátky.

Jsou namístě vážné pochybnosti, zda je možné vzít na kandidátku bývalého eurokomisaře Pavla Teličku (kandidátka hnutí „Hlas“), který má ve svém životopise děsivou kombinaci stranické příslušnosti: KSČ a ANO. Je jasné, že i Telička rovněž odvedl v Evropské unii velkou a dobrou práci pro Českou republiku. Ale nebylo možné se divit, když by mu vedení TOP 09 sdělilo, ať se nezlobí, ale že na kandidátce liberálně-konzervativní strany být prostě nemůže. Jestli ale Pospíšil nechal Štětinu odejít na vlastní kandidátku, tak to bylo projevem absolutního ignorantství. Ignorantství vůči všemu, co Štětina v Evropském parlamentu dělal. A nelze nevidět, že šlo o ignorantství Jiřího Pospíšila.

České proevropské a demokratické síly pravého středu se už nesmí drobit. Je to fatální nebezpečí. To, co se stalo před evropskými volbami, kdy se tyto síly zcela zbytečně tříštily, se prostě už nesmí opakovat před příštími parlamentními volbami.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner