Kalousek vs. Maláčová: Kdybych teď byla živnostník, zblázním se, řekla ministryně

Jana Maláčová a Miroslav Kalousek (archiv)

Jana Maláčová a Miroslav Kalousek | FOTO: archiv

V pořadu Partie FTV Prima se střetli ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Hlavním tématem byla pochopitelně opatření proti šíření nemoci COVID-19. Šéf poslanců TOP 09 Maláčové připomněl celou řadu problémů, které existují a přetrvávají.

Prvním tématem diskuze bylo rozhodnutí soudu, který zrušil čtyři opatření proti pandemii koronaviru, jelikož byla přijímána ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Maláčová věc hájila, podle ní se rozhodovalo na chybném právním základu, ale správně. „Chtěli jsme, aby to bylo operativní,“ tvrdila. Kalousek připomněl, že tvrzení ministryně se rozchází se sdělením Adama Vojtěcha, šéfa resortu zdravotnictví, který říkal něco jiného. „Řekl bych, že důvod bude úplně jiný,“ dodal s tím, že vláda za problém jasně nese zodpovědnost a měla by se za chaos a zmatky omluvit a odejít. Kalousek je přesvědčen o tom, že vláda se obávala žádostí o náhradu škody.

Maláčová se Kalouskovým slovům bránila, podle ní na vládu útočí, protože je v opozici. A připomněla finanční krizi z roku 2008. „Vy jste se taky nechoval k občanům a zaměstnancům fér,“ prohlásila. Kalousek to ale odmítl. „My jsme nikomu nenařídili zavřít obchod,“ připomněl ministryni rozdílnost situace.

„Já kdybych byla v roli drobného živnostníka, tak bych se asi zbláznila,“ zaznělo v diskuzi od Maláčové. Kalousek označil za problematické, že by TOP 09 podpořila prodloužení nouzového stavu. „To můžete svěřit vládě, o které víte, že občanům nelže. Vás jsem lhát neslyšel, paní ministryně, ale vaše kolegy v zásadních věcech mnohokrát,“ uvedl.

Došlo i na změnu v rozvolňování protikoronavirových opatření. „Tlak na rozvolňování je obrovský,“ řekla Maláčová. Kalousek uvedl, že opozice se sejde se zástupci tripartity, protože vláda tak neučinila. Ministryně s ním souhlasila v tom, že by bylo dobré nařízení konzultovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]