Kalousek vyzval Okamuru, ať si reparace vyřídí čeští a němečtí náckové mezi sebou

Eric Drooker

Hnutí SPD předložilo ve sněmovně bizarní návrh, aby český stát začal dodatečně vymáhat mnohamiliardové válečné reparace po Německu. Předseda SPD Tomio Okamura tvrdí, že podle expertů byly škody způsobené Československu za II. světové války vyčísleny na 360 miliard korun. Československo prý ale z této sumy získalo jen zlomek. „Německo musí začít opět reparace platit,“ hřímal Okamura.

Sněmovna podle něj měla vyzvat vládu, aby s Německem vyjednala vyčíslení a zaplacení skutečné výše reparací. Okamura se dovolával obdobné loňské snahy polského prezidenta Andrzeje Dudy. Německá vláda ale podobné požadavky odmítla s tím, že Polsko se nároků na reparace opakovaně zřeklo.

Návrh Okamurovců podpořili jen komunisté a sněmovna se jím proto ani nezabývala. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek šéfa SPD požádal o to, aby si to jeho hnutí jako „čeští náckové vyřídilo s německými nácky“ a demokratické strany do toho nezatahovalo. „Mám velkou prosbu. Nemohli byste si vy, čeští náckové, tohle vyřídit s německými nácky a netahat do toho nás, české demokraty, s německými demokraty. My už se bez vás nějak dohodneme,“ prohlásil Kalousek.

V Česko-německé deklaraci podepsané v roce 1997 se obě strany dohodly, že křivdy spáchané v minulosti na obou stranách náleží minulosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]