Kalouskovi se nelíbí, že TOP 09 rezignovala na rozpočtovou odpovědnost. Má to ale svůj důvod

Miroslav Kalousek (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek okomentoval na twitteru stav, v jakém se dnes podle jeho názoru nachází strana, kterou před třinácti lety založil. Někdejší ministr financí upozornil na to, že pokud chce mít „topka“ voliče, musí si odpovědět na otázku, v čem je jedinečná. Vzhledem k tomu, že na ni nemá odpověď, nemá ani voliče. Má Kalousek ve své kritice pravdu?

Strana, v jejímž čele aktuálně stojí předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, si dlouhodobě nevede příliš dobře. Ve skutečnosti ji zachraňuje pouze to, že se stala součástí koalice SPOLU s občanskými demokraty a KDU-ČSL. Díky ní v současné době zasedá v dolní komoře parlamentu i ve vládě.

Ilustrační foto (ČTK)

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi by TOP 09 obdržela pouhá 3 procenta hlasů, v březnovém modelu to bylo ještě 5 procent a v únorovém dokonce 6,5 procenta. U preferencí této partaje tak můžeme pozorovat celkem jasně klesající trend. Ve sněmovních volbách v roce 2017, kdy se strana o hlasy voličů ucházela samostatně pod vedením Miroslava Kalouska a získala 5,31 procenta, na tom nebyla o moc lépe.

Nyní Kalousek na twitteru napsal: „Položil jsem si dnes otázku běžného voliče: V čem je TOP 09 jedinečná a proč právě ji budu volit? V zahraniční politice to zastane Petr Fiala. Na rozpočtovou odpovědnost jsme trestuhodně rezignovali, manželstvím pro všechny to nedoženeme. Odpověď neexistuje. Tedy ani voliči.“ Někdejší šéf „topky“ tak zareagoval na aktuální díl TOPcastu, ve kterém poslankyně Martina Lisová prohlásila, že do 20 let nikdo nebude mít problém s manželstvím pro všechny a ona sama je jednoznačně pro.

Rozpočtová odpovědnost

Kalousek později pro deník Právo uvedl, že svůj příspěvek nemínil tak, že by TOP 09 už neměla smysl. „Jen si myslím, že téma, které by měla TOP 09 nabízet, není manželství pro všechny, protože se na něm sama neshodne. Přitom má strana priority, v nichž je naprosto jednotná,“ dodal bývalý ministr financí.

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (ČTK)

Zajímavá je Kalouskova poznámka o tom, že TOP 09 trestuhodně rezignovala na rozpočtovou odpovědnost. Zakladatel „topky“ v tomto ohledu má i nemá pravdu. Není to tak dávno, kdy na sebe předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová strhla pozornost několika výroky, které se právě rozpočtové odpovědnosti bezprostředně týkaly.

V polovině dubna tak v rozhovoru pro deník Právo hovořila o tom, že si už nemůžeme dovolit žít nad poměry, jako se žilo dosud, kdy se zvedaly důchody a platy ve veřejné sféře rychleji než v soukromé, a vyzdvihovala zodpovědnější hospodaření státu a to, že vláda musí zastavit nebezpečný trend zadlužování.

Jindy zase pro změnu v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News šéfka „topky“ řekla, že stát se nemá starat o lidi, ale o rovná pravidla, aby se občané o sebe a své blízké mohli co nejlépe postarat sami. Tento výrok se rovněž vztahoval k výdajům státu a rozpočtové odpovědnosti.

Kalouskův nástupce

Možná měl ale Kalousek na mysli to, že by představitelé T0P 09 neměli o tomto tématu jenom mluvit, nýbrž na úrovni vládní koalice prosazovat konkrétní kroky a snažit se Fialův kabinet z pozice koaličního partnera k větší rozpočtové odpovědnosti tlačit. Je pravda, že to má oporu v programovém prohlášení vlády, kde je stabilizace veřejných financí a odpovědná rozpočtová politika uvedená jako priorita číslo jedna.

(Týdeník FORUM)

Problém je však v tom, že není úplně jasné, kdo je dnes v TOP 09 vlastně člověkem, který má na starosti státní finance, respektive, kdo tuhle agendu převzal od Miroslava Kalouska poté, co se někdejší šéf státní kasy stáhl z vysoké politiky. Je to místopředseda strany a člen sněmovního rozpočtového výboru Jan Jakob, který je zároveň v programové radě „topky“ garantem tematického okruhu Státní správa a samospráva, mediální legislativa?

Nebo snad poslanec Miloš Nový, který je rovněž členem rozpočtového výboru, a kromě toho také garantem tematického okruhu Hospodářská politika? Pak je tady ještě europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, který je 1. místopředsedou Hospodářského a měnového výboru v Evropském parlamentu, ale v programové radě TOP 09 je garantem tematického okruhu Evropská politika. A zapomenout nesmíme ani na předsedkyni strany Markétu Pekarovou Adamovou, která o rozpočtové odpovědnosti, jak už bylo zmíněno, často hovoří.

Pokud by tím tématem, ve kterém má být TOP 09 jedinečná, měla být právě snaha o rozpočtovou odpovědnost, musela by mít tato partaj nejprve člověka, který je na něj odborníkem a který se mu systematicky věnuje a je s tímto tématem neodmyslitelně spojený, toho však zatím nemá. Rozhodně ale není nic špatného na tom, pokud se v „topce“ současně najdou lidé, kteří se věnují manželství pro všechny. To se totiž s rozpočtovou odpovědností vůbec nevylučuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články