Kalouskův podpis odmítl. Teď se nenápadný kluk ze slavného videa může stát premiérem

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
 (ČTK)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Psal se květen 2010, když ministra financí ČR Miroslava Kalouska (TOP 09) obklopila parta pirátských aktivistů a vzduchem létaly peprné výrazy v uvolněné diskuzi, které si naši piráti rádi natočili a archivovali na YouTube. Video se stalo slavné pro smršť vulgárních slov, no neméně zajímavá zůstává patrně první osobní konfrontace mezi Kalouskem a jedním nenápadným pirátem.

Ten se ohradil proti tomu, že dle Kalouska si piráti chtějí přisvojit majetek někoho jiného a následně odmítl i ministrův podpis. To byly časy, když TOP 09 získala v květnových volbách do Poslanecké sněmovny víc než 870 tisíc hlasů, Česká pirátská strana zase něco přes 40 tisíc. O sedm let později se tento kluk nechal zobrazit ve volební kampani jako drsňák s obuškem na vězeňském autobuse, Kalouska hodil do jednoho zkorumpovaného pytle se Zemanem a Babišem s heslem „pusťte nás na ně“. A všechno bylo jinak. Piráti získali téměř 550 tisíc hlasů, z toho nejvíc, přibližně 140 tisíc bývalých voličů, sebrali jisté TOP 09, která prolezla do parlamentu skutečně s odřenýma ušima.

FORUM 24 (archiv)

Kdyby se TOP 09 a Piráti po podzimních volbách potkali v jedné vládě, Miroslav Kalousek po dočasném odchodu z velké politiky u toho už nebude, ale ten nenápadný kluk patrně ano. Piráti se totiž stali jedničkou předvolebních průzkumů a kdysi nenápadný, ale teď už odhodlaný Ivan Bartoš nejžhavějším kandidátem na nového českého premiéra. Co se tedy v Česku zase stalo, že lidí tak rádi a opakovaně nehledají nalevo ani napravo, ale především něco nového a nejméně umazaného od jakékoli politické minulosti a mytické, všudypřítomné korupce.

Protože klíčové politické strany a jejich mocenský výtlak se ve volbách občas mění, ale společenská poptávka části potenciálních voličů zůstává víceméně stejná. Proto si to mohly zkusit Věci Veřejné Víta Bárty s nastrčeným lídrem Radkem Johnem, proto si to už osmý rok zkouší ve vládě jako (vice)premiér a kmotr všech kmotrů Andrej Babiš, právě proto vystřelili ve volebním roce 2017 Piráti. Protože „všichni kradou a všichni jsou stejní, jen my jsme noví a budeme jiní“, tak to skupina našich spoluobčanů zkouší volby co volby s antisystémovými stranami, změnou všech dosavadních změn a stoprocentně fungující protikorupční hysterií.

Prokletí historických pražských defenestrací s neutišitelnou touhou všechno a všechny čas od času vyházet z okna Čechy neopouští ani po staletích a po krátké deziluzi to zkouší znovu a znovu. Ivan Bartoš si slogan o jediné a nezkorumpované politické straně nechal na pirátském webu dodnes, ale je patrné, že aktivní pobyt v parlamentní opozici prospěl jemu i všem mediálně známým pirátům. Vymezují se na tématech svobody, otevřené společnosti a solidarity k slabším a šikanovaným, hledají konstruktivní řešení pandemie, volí analytický přístup a racionální argumentaci. 

Revue FORUM ()

Není se co divit, hysteričtější a nesystémovější než vláda Andreje Babiše už dokáže být jenom marketingový extremistický projekt zvaný SPD. Piráti se však poučili i v jiných věcech. Stranou zůstává jejich pacifismus vs. NATO, dnes už volají po silnější spolupráci Evropanů v rámci Severoatlantické aliance, odmítají plošnou imigraci s kvótami a sympatizují jenom s válečnými uprchlíky a zbytečně netematizují legalizaci marihuany. Větší třecí plochy je však čekají v nové vládě kvůli jejich zájmu o sektorové daně, poplatky v těžebním průmyslu, nebo sofistikovaném volání po zastavení vyvádění zisků z Česka nadnárodními firmami. A nejkrvavější střet musí zákonitě přijít po první otázce, kde na všechny své ambiciózní projekty chtějí sehnat peníze.

Průzkumy veřejného mínění signalizují, že po procitnutí z údajné války Andreje Babiše vůči Palermu, šanci vládnout dostanou neokoukaní, klidní a i když ne vždy úplně čitelní politici koalice Piráti/STAN. Dnes mají navrch, protože středopravá trojka SPOLU nosí s sebou těžkou kouli minulosti a často až mysteriózní kompromitace. Tady už však nejde o emoce davu, ale o osobnostní vyzrálost budoucího českého lídra. Pokud to Ivan Bartoš ustojí a dokáže spojit zdravý rozum s aktivismem, liberální náhled na svět s konzervativními tradicemi, neboli progresivní nápady s rozpočtou odpovědností, může se i nenápadný kluk z videa s Miroslavem Kalouskem stát premiérem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]