Mladá fronta nás zatáhla do lživé kampaně proti Chovancovi, říká Petr Dajbych

ČTK

Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Kauza údajně pod cenou prodaného bytu ministrovi vnitra zasáhla i bývalé majitele plzeňské nemovitosti. Jak napsal Petr Dajbych Svobodnému fóru, informace deníku, že jeho firmy profitují na dobrých vztazích a podezřele získávají státní zakázky, jsou nepravdivé. Vítězství ve výběrových řízeních podle Babišova listu úzce souvisí z prodejem bytu Milanu Chovancovi, což Dajbych odmítá a poukazuje na fakt, že se státem spolupracuje již od roku 1999 a celkový podíl prodeje ministerstvu vnitra je pouze málo přes jedno procento obchodů jeho autosalonu. Zároveň podnikatel potvrzuje Chovancova slova, že se osobně nikdy nesetkali.

Stanovisko k článkům v MF Dnes (15. a 16. 7. 2016) – bez redakčního zásahu:

S překvapením jsme zjistili, že MF Dnes vede kampaň, do níž zatáhla i naše podnikání a nás osobně. Pomocí účelově seskládaných faktů propletených s nepřesnostmi vytváří dojem, že jsme prodali ministru vnitra Milanu Chovancovi byt pod cenou a díky tomu jsme získali státní zakázky. Není to pravda.

Jaká jsou opravdová a doložitelná fakta:

Vzhledem k tomu, že se často účastníme výběrových řízení na státní zakázky, chceme mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Jednu jsme získali už dříve, pak jsme požádali o její obnovení. Kvůli tomu Národní bezpečnostní úřad detailně prohlížel naše firemní i privátní účetnictví, včetně údajů o prodeji bytů v Plzni na Borech, tedy i o prodeji bytu panu Chovancovi. Novou prověrku jsme letos získali, neboli NBÚ nenašel žádné nesrovnalosti.

MF Dnes podsouvá čtenářům, že jsme získali státní zakázky díky prodeji bytu v roce 2015. Tak tedy: prodáváme automobily kvalitních značek od roku 1995. O státní zakázky jsme začali soutěžit již v roce 1999. Často jsme uspěli, protože nabízíme hodnotné vozy a výborný servis a dokážeme připravit i speciální vozy na míru.

I tak však náš prodej resortu vnitra představuje jenom 1,3 procenta prodeje našeho autosalónu.

A teď proč a jak jsme prodávali byt, o němž píše MF Dnes.

V roce 2012 jsme spíše z nostalgických důvodů koupili v Plzni na Borech dům, ve kterém jeden z nás vyrůstal. Brzy jsme zjistili, že na provoz této nemovitosti nemáme čas, protože se nezabýváme podnikáním v realitách. Proto jsme se rozhodli ponechat si v domě pouze jeden byt pro děti a ostatní rozprodat.

Hledali jsme kupce prostřednictvím realitní kanceláře. Jeden z bytů si koupil prostřednictvím právní kanceláře i ministr Milan Chovanec. Přímo jsme s ním vůbec nejednali, i smlouvu o prodeji jsme u notáře podepisovali každý zvlášť podle časových možností, takže jsme se ani na okamžik nestřetli.

MF Dnes tvrdí, že byt prodaný za 3,1 milionu korun má ve skutečnosti až dvojnásobnou hodnotu. Je to nesmysl. Cenu neurčují zbožná přání, ale trh. Když jsme poslední byt, sice o něco menší, ale už zcela dokončený a vybavený, letos zaručili za hypotéku, odhadla banka jeho hodnotu na 3,5 milionu. Odhad je přílohou.

WO0000000067866_UCB_odhad_-Plzeň-město

Celkem jsme v domě prodali tři byty a dvě lékařské ordinace. Všechny tři byty byly prodány ve stadiu hrubé stavby, čili nedokončené a nevybavené. Za žádný jsme nedostali víc než od ministra Chovance, a to jeho byt je situován v přízemí. Pokud tedy MF Dnes naznačuje, že ministr měl nějakou výhodu, nepíše pravdu. Stavební práce a úpravy v bytech probíhají dle mých informací do dneška.

V přepočtu na metr čtvereční se nám za vyšší cenu podařilo prodat zmíněné dvě ordinace, ovšem proto, že ty jsme sami dokončili a kolaudovali jako ordinace.

Tato fakta jsou snadno zjistitelná z katastru nemovitostí a MF Dnes je musí znát. Přesto dokončené lékařské ordinace srovnává s nedokončenými byty, aby vyvolala dojem, že něco nesedí. Dokonce se ptá několika pražských developerů, jestli je náš postup, tedy prodej bytů v podobě hrubé stavby, obvyklý, a oni říkají, že ne, čímž se čtenáři zase podsouvá myšlenka, že jsme postupovali nezákonně. Ale už jsme zmínili, že nejsme developery, nechtěli jsme byty dokončovat, a tak jsme se rozhodli pro tohle řešení.

Lenka a Petr Dajbychovi V Plzni 18. 7. 2016

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner