Kampaň za veřejné peníze, zuří opozice. Pojišťovna VZP rozešle brožuru s Babišem

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (Tony Havlík/FORUM 24)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: Tony Havlík/FORUM 24

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) rozešle před volbami svým klientům brožuru, ve které se objevuje mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), informovaly Seznam Zprávy. Jde o součást kampaně prevence proti onkologickým onemocněním. Podle opozičních politiků jde o zneužití veřejných peněz na volební kampaň. 

Kromě premiéra Andreje Babiše se v brožuře objevuje také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „VZP začne s distribucí brožury ve čtvrtek, v souhrnu bude adresována zhruba dvěma milionům klientů, z větší části online, zbytek klientů ji obdrží fyzicky,“ potvrdila Seznam Zprávám mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová s tím, že celkové náklady nepřesáhnou patnáct milionů korun.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

S fotografiemi politiků nesouhlasili ani členové správní rady největší české pojišťovny. Rozhodnutí, jak s materiálem naložit, odložili na konec září. I přesto se však Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla materiál posílat svým klientům už nyní.

Budu brát cizí peníze až do roztrhání těla

Chování Všeobecné zdravotní pojišťovny nadzvedlo ze židlí opoziční politiky. Podle nich jde o volební kampaň hnutí ANO za veřejné peníze. „Vypadá to, že Andrej Babiš už do holdingu zahrnul i VZP. I proto je nutné přinést změnu. Oligarchizace státu musí skončit,“ oznámil předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

„Vzít si 15 milionů z pokladny VZP na volební kampaň hnutí ANO je přesně v duchu kampaně A. Babiše: Budu si brát cizí peníze až do roztrhání těla,“ napsal na twitteru šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura.

„Jsem myslel, že podobné praktiky skončily s bolševikem, bohužel současný pan premiér pro PR udělá a zneužije cokoliv! Jsou to peníze nás daňových poplatníků a pojištěnců, nechápu, proč musíme číst pod fotkou premiéra myšlenky pana Prchala!“ rozčílil se šéf lidovců Marian Jurečka. 

Podle bývalého předsedy KDU-ČSL a kandidáta do sněmovny za koalici SPOLU Marka Výborného vláda neudělala pro prevenci rakoviny a další vážných nemocí nic a teď se to snaží dohnat. „Andrej Babiš zneužívá veřejné prostředky na kampaň. Tak doufám, že těch 15 mega má už dohledový úřad započítaný do kampaně ANO,“ vzkázal na sociální síti.

„Dělat si nepokrytě kampaň ve vlastních médiích, kterou nezahrnete do nákladů, je jedna věc, pane premiére. Ale využívat na osobní propagaci 15 milionů z peněz pojištěnců největší zdravotní pojišťovny měsíc před volbami je už trochu moc, nemyslíte?“ prohlásil šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Piráti se dokonce chtějí obrátit na soud. „Zabráníme Babišovi zneužívat veřejné peníze. Ve věci propagační kampaně ANO skrz Všeobecnou zdravotní pojišťovnu se obrátíme na soud. Budeme chtít, ať vydá předběžné opatření, které zakáže VZP distribuovat propagační brožuru premiéra Babiše,“ oznámili. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]