Kanada se ostře postavila proti čínské společnosti Huawei. Zakázala jí v zemi budovat 5G sítě

Telekomunikační firma Huawei je (nejen) na Západě považována za bezpečnostně toxickou (Pixabay.com)

Telekomunikační firma Huawei je (nejen) na Západě považována za bezpečnostně toxickou | FOTO: Pixabay.com

Kanadská vláda v pátek zakázala čínské společnosti Huawei Technologies účast na budování nových internetových 5G sítí. Informovala o tom agentura AP. Podobný krok udělali již dříve klíčoví spojenci Kanady včetně Spojených států, Británie či Austrálie z obav, že by účast čínského giganta na budování nových internetových sítí ohrozila jejich národní bezpečnost. Firma ani čínská vláda zatím na rozhodnutí Ottawy nereagovaly.

Páteční rozhodnutí kanadské vlády bylo podle agentury Reuters očekávané. K vyloučení firmy Huawei vyzývala kanadskou vládu konzervativní opozice i Washington, podle kterého by zapojení čínské skupiny do budování 5G sítí Pekingu usnadnilo sledování kanadských občanů.

(Týdeník FORUM)

Se skupinou Huawei odmítli spolupracovat i dva největší poskytovatelé bezdrátového připojení k internetu v zemi. Ti si vybrali jako dodavatele pro budování nových a rychlejších sítí švédskou společnost Ericsson a finskou firmu Nokia.

Podle agentury Reuters kanadská vláda své rozhodnutí pozdržela kvůli diplomatickému napětí s Čínou ohledně zadržení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou. Peking následně zadržel dva kanadské občany, což byla podle řady analytiků odveta za krok kanadských úřadů. Na konci září se ale napětí snížilo, když byli propuštěni na svobodu oba Kanaďané i finanční ředitelka firmy.

V roce 2020 americké úřady označily Huawei za riziko pro národní bezpečnost. Učinily tak kvůli domněnce, že firma udržuje úzké vztahy s čínskou armádou a čínskou komunistickou stranou. Podle některých analytiků firma nedodržuje mezinárodní standardy a přivlastňuje si cizí technologie. Huawei tuto kritiku dlouhodobě odmítá. Spojené státy také varovaly, že zváží omezení sdílení tajných informací se zeměmi, které pro provoz sítí používají zařízení od této čínské firmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články