Kanadská policie zahájila operaci k vyklizení mostu zablokovaného antivaxery

Protest řidičů kamionů v Ontariu 5. února 2022 (Pavel Shkolnikov / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Protest řidičů kamionů v Ontariu 5. února 2022 | FOTO: Pavel Shkolnikov / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Kanadská policie v sobotu zahájila akci, jejímž cílem je dostat z mostu na kanadsko-americké hranici protestující proti pandemickým omezením. Demonstranti se začali bez odporu rozcházet a zdá se, že se situace vyřeší pokojnou cestou, napsala agentura AP. Ambassador Bridge je důležitou spojnicí mezi USA a Kanadou a jeho zablokování na počátku tohoto týdne narušilo obchod mezi oběma zeměmi.

V pátek soudce vydal soudní příkaz k ukončení blokády do 19 hodin místního času . Demonstranti však zůstávali na místě i po uplynutí tohoto termínu, a to navzdory varováním policie, že každý, kdo blokuje silnici, může být zatčen a může mu být zabaveno vozidlo. Po rozednění nicméně řada demonstrantů z mostu odjela, když k místu protestu zamířily desítky policistů, napsala AP.

(Týdeník FORUM)

Při vyklízení mostu podle AP zatím nedošlo k žádným viditelným fyzickým konfrontacím. Policie uvedla, že dopoledne nebyl nikdo zadržen. „Oceňujeme spolupráci demonstrantů a dál se budeme soustředit na pokojné ukončení demonstrace,“ dodala.

Podle Daniela Kosse, jednoho z demonstrantů, kteří na mostě v noci z pátku na sobotu zůstali, uspěl protest v tom, že přilákal pozornost k požadavkům na zrušení koronavirových opatření. Koss zároveň vyjádřil spokojenost, že demonstrace byla poklidná, a přesvědčení, že většina lidí se rozejde v klidu.

Premiér provincie Ontario Doug Ford vyhlásil v pátek v provincii stav nouze. To jeho vládě umožňuje ukládat pokuty až 100 000 amerických dolarů (2,1 milionu Kč) a jeden rok vězení těm, kteří budou nadále nezákonně blokovat silnice, mosty, chodníky a další kritickou infrastrukturu.

Ambassador Bridge spojuje americké město Detroit s kanadským městem Windsor a je nejrušnějším americko-kanadským hraničním přechodem. Proudí tudy 25 procent veškerého obchodu mezi oběma zeměmi. Jeho zablokování přimělo řadu automobilek omezit výrobu kvůli nedostatku součástek.

V Kanadě se již třetím týdnem konají protesty proti přísným pandemickým opatřením vlády, včetně požadavku na povinné očkování proti covidu-19 pro řidiče přejíždějící hranici USA a Kanady. Spustila je akce kanadských řidičů kamionů nazvaná konvoj svobody, která v posledních dnech ochromila život v hlavním městě Ottawě. Tyto protesty se staly inspirací i pro další skupiny nespokojené s koronavirovými restrikcemi a vládami v jiných zemích světa včetně Francie, Nizozemska, Austrálie či Nového Zélandu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com