Kancelář prezidenta kritizuje fronty na Hradě. Žádá přesunutí kontrol a mluví o důstojnosti

Policejní kontroly na Pražském hradě (ČTK / Čapek Karel)

Policejní kontroly na Pražském hradě | FOTO: ČTK / Čapek Karel

Prezidentská kancelář v úterý vyzvala policejního prezidenta Martina Vondráška k rychlému jednání o bariérách na Pražském hradě. Policie má podle Hradu udělat důslednou revizi bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu, řekl novinářům mluvčí kanceláře Vít Novák.

Podle Hradu by měly kontroly být přinejmenším důstojnější a bez front. Pokud zůstanou, přesunout by se měly tak, aby byl alespoň do Královské zahrady a Jeleního příkopu možný vstup bez kontrol. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil.

Naprostá většina Rusů podle LItevců válku na Ukrajině schvaluje. (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Ministerstvo vnitra v úterý na twitteru napsalo, že bezpečnostní rizika pro Pražský hrad policie posuzuje pravidelně. Policie sdělila, že útvar pro ochranu prezidenta s dalšími specializovanými službami nyní bezpečnostní opatření na Hradě opětovně posuzuje. „S výsledkem seznámíme v následujících týdnech ministra vnitra, následně Kancelář prezidenta republiky a také veřejnost,“ napsala policie.

Kancelář prezidenta podle Nováka ztratila důvěru v počínání policie a nastavení kontrol. Upozornil na to, že nynější kontrolní stanoviště měla být provizorní a nadále jsou neudržitelná. „Nevidíme žádný důvod, aby návštěvníci pohybující se pouze v Královské zahradě nebo Jelením příkopu procházeli kompletní kontrolou, která zahrnuje rentgeny, šacování a podobně,“ řekl Novák. Alespoň do těchto míst by měl být podle Hradu vstup volný.

Správa Pražského hradu a Kancelář prezidenta republiky proto požadují důslednou revizi opatření u vstupu do areálu. „I když policie argumentuje, že musí kontroly pokračovat, neznamená to, že musí být automaticky na stávajících pozicích,“ podotkl Novák. Přístřešky pro kontroly by měly zmizet z památkově cenného prostoru, Hrad také žádá nahrazení nynějších protitankových zábran nevojenskými prostředky. Hrad podle Nováka nabízí, že na vlastní náklady zřídí nové stanoviště policie v prostorách Slévárenského dvora.

()

Prezident Miloš Zeman požádal minulý týden v otevřeném dopise ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby kontroly zrušil či zásadně upravil. Hlava státu je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. „Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny,“ sdělil Zeman. Policejní prezidium ve čtvrtek oznámilo, že zatím trvá na zachování kontrol.

Kontroly byly zavedeny v roce 2016, tehdy se k nim Pražský hrad aktivně hlásil a obhajoval je. Rakušan letos v lednu požádal policii o revizi zabezpečení a byl podle něj připraven plán na zmírnění vnějších opatření. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu k tomu ale nebyla podle ministra vhodná doba.

Prezidentská kancelář se v minulosti ke kontrolám vyjadřovala tak, že v rámci možností zůstává Pražský hrad otevřený pro veřejnost. Kritiky omezení vstupu do areálu z řad politiků i veřejnosti Hrad obviňoval z šíření nenávisti a dezinformací. Výzvám k odstranění kontrol v minulosti KPR odmítla vyhovět s poukazem na nutnost zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidala odkaz na nutnou ochranu před koronavirovou epidemií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články