Kancléř Mynář doplatil na touhu po moci. Za ovlivňování fotbalové ligy dostal zákaz i pokutu

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (ČTK/Hájek Ondřej)

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Hradní kancléř Vratislav Mynář neuspěl při obhajobě jedné z mnoha kauz, které ho provázejí. Etická komise fotbalové asociace totiž posoudila jeho zásahy do některých utkání první ligy jako přečin, který následně potrestala.

Incident, jenž se odehrál již před čtyřmi lety, byl spojen s Romanem Berbrem, tehdy nejvlivnějším mužem českého fotbalu, který se nyní chystá před soud. Mynář se měl v roce 2018 až moc zajímat o zápasy fotbalového Slovácka, v té době týmu, který bojoval o záchranu v první lize.

()

Zemanův kancléř se měl podle SMS komunikace pokusit ovlivnit dva zápasy týmu z Uherského Hradiště. Tomu jednu dobu šéfoval i senátor, majitel sázkové společnosti SYNOT či spolumajitel Parlamentních listů Ivo Valenta. Mynář zlepšené výsledky Slovácka konzultoval s tehdejším místopředsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a dle policií zachycené komunikace žádostem vedoucího prezidentské kanceláře naslouchal.

Rozhovory obou mužů byly vedeny v duchu dnes již legendárního představení Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse o korupci ve fotbale: „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“ Zazněly v nich tak výrazy jako „popravčí četa“, „musíme si pomáhat“ či „pls help“. Mynář také jasně ubezpečuje Berbra, že si uvědomuje, na koho se měl obrátit, pokud chtěl ovlivnit zápasy. To se zjevně podařilo, protože oba kritické zápasy, o něž se Mynář zajímal, Slovácko vyhrálo.

Etická komise Mynáře vyslechla a nakonec podle zprávy serveru iSport.cz rozhodla takto: „Za disciplinární přečin narušení regulérnosti utkání či soutěže uložila panu Vratislavu Mynářovi disciplinární trest zákazu účasti na všech aktivitách spojených s FAČR na dobu dvou let a peněžitou pokutu ve výši 50 000 Kč.“ Mynář tak doplatil na to, že šéfuje klubu I. A třídy v Osvětimanech a je tak členem FAČR.

Kauzy Zemanova muže

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Vratislav Mynář má problémy se zákonem v mnoha odvětvích svého podnikání. Například ministerstvo životního prostředí v dubnu snížilo pokutu, kterou má za nelegální odběr vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku zaplatit jeho společnost. Místo 57 600 korun má firma O.L.G.A. zaplatit podle lednového rozhodnutí resortu 38 400 Kč. Již dříve Mynářova firma dostala za podobný delikt pokutu 300 000 Kč.

Vedoucí prezidentské kanceláře čelí také obvinění z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle policie ji Mynářova firma Clever Management čerpala neoprávněně. Kancléř odmítá, že by spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články